نقد بررسی فیلم بانوی بهشت (The Lady of Heaven)

[ad id='39844']

[quote]بانوی بهشت The Lady of Heaven فیلم سینمایی با محوریت وقایع تاریخی صدر اسلام است. بر اساس اعلام سازندگان، این فیلم در خلال نمایش جنایات گروه داعش، به وقایعی تاریخی همچون غدیر خم، حمله به خانه امام علی(ع)، آتش زدن درِ خانه، و شهادت حضرت زهرا(س) می‌پردازد.[/quote]

عنوان اولیه این فیلم در سال ۱۳۹۵ش و در مراحل پیش‌ساخت، یومُ‌ الْعَذاب اعلام شد و بعد از ساخت به بانوی بهشت (The Lady of Heaven) تغییر نام یافت. این تغییر نام در وب‌سایت منتسب به نویسنده این فیلم اطلاع‌رسانی شده است. این فیلم از ۱۰ دی ۱۳۹۹ش (۳۰ دسامبر ۲۰۲۰م) به صورت محدود به نمایش در آمده است.بودجه تقریبی این فیلم حدود پانزده میلیون دلار بوده است

خلاصه داستان فیلم بانوی بهشت

بر اساس اعلام سازندگان این فیلم، بانوی بهشت، روایت دو داستان با فاصله ۱۴۰۰ سال است؛ بر این اساس، بعد از اینکه کودکی عراقی در کشوری جنگ‌زده، مادر خود را از دست می‌دهد، با شنیدن ماجرایی تاریخی دربارهٔ حضرت فاطمه(س) که از یک زن سالمند شیعه روایت می‌شود، اهمیت و قدرت صبر را می‌آموزد.

عوامل فیلم بانوی بهشت

کارگردان فیلم بانوی بهشت، الی کینگ است. نویسنده این فیلم، یاسر الحبیب، روحانی شیعه کویتی ساکن انگلیس است که در سال ۱۳۸۹ش پس از سخنان توهین‌آمیز او بر ضد عایشه، همسر پیامبر اکرم(ص)، سید علی خامنه‌ای در فتوایی، توهین به مقدسات و بزرگان سایر مذاهب از جمله همسران همه پیامبران را حرام اعلام کرد.

 

واکنش‌ها پیش از ساخت

پس از انتشار خبر آغاز به ساخت فیلمی با عنوان یوم العذاب و مطرح شدن موضوع و محتوای آن در سال ۱۳۹۵ش، این فیلم با انتقاد شدید برخی مراجع تقلید و علمای شیعه مواجه شد؛ از جمله:

 • ناصر مکارم شیرازی در پاسخ به استفتائی دربارهٔ ساخت، حمایت، تبلیغ و تماشای این فیلم، هر گونه کمک به تهیه، نشر و تماشای این فیلم را گناه کبیره دانست.
 • لطف‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتائی دربارهٔ ساخت، حمایت، تبلیغ و تماشای این فیلم، شیعیان را از انجام دادن کارهایی که نتیجه آن توهین و بی‌احترامی به اسلام و مذهب گردد منع کرد.
 • حسین نوری همدانی ضمن بیان مخالفت خود، ساخت این فیلم را به صلاح امت اسلامی ندانسته و هر گونه مساعدت و توجه به آن و تماشای آن را حرام و خلاف شرع اعلام کرد.[
 • جعفر سبحانی ساخت این فیلم را تأمین‌کننده خواسته دشمنان اسلام و دور از عقل و تقوا خواند، و همچنین ساخت و کمک مالی به آن را حرام اعلام کرد.

واکنش‌ها پس از انتشار خبر پایان ساخت فیلم

پس از اعلام خبر پایان ساخت فیلم، جمعیت علمای جبل عامل با صدور بیانیه‌ای اقدام یاسر الحبیب برای تولید و پخش این فیلم را با حمایت سازمان‌های اطلاعاتی انگلستان دانست که با هدف ایجاد اختلاف میان مسلمانان انجام شده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز هدف این فیلم را اختلاف‌افکنی میان مسلمانان دانسته است. سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) در ایران نیز ۹ دی ۱۳۹۹ش، با صدور بیانیه‌ای فیلم بانوی بهشت را به دلیل داشتن محتوایی با موضوعات نفرت‌پراکن، تفرقه‌افکن، تهییج تعصبات نژادی که با توهین به مذاهب اسلامی، وحدت جهان اسلام را مورد حمله قرار می‌دهد، کاملاً ناقض دستورالعمل‌های محتوایی ساترا دانست و انتشار آن را در همه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر جمهوری اسلامی ایران ممنوع اعلام کرد.

جامعه المصطفی العالمیه در واکنش به ساخت فیلم بانوی بهشت در ۱۰ دی ۱۳۹۹ش، بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن ابراز انزجار شدید از چنین اقداماتی، بر تقویت وحدت اسلامی تأکید ورزیده و از امت اسلامی خواست تا در راه اعتلای عقلانیت، عدالت و معنویت در میان امت و طرد عناصر فتنه انگیز و تفرقه افکن بکوشند.

نفد فیلم بانوی بهشت

فیلم بانوی بهشت با هزینه بیش از ۱۵ میلیون دلار به سبک فیلم های هالیوودی ساخته شده است و کارشناسان معتقدند : توهین به مقدسات مذاهب اسلامی و تحریک عواطف سایر مسلمانان، منطق شیعه نیست. حاصل این کار صرفا دور کردن برادران مسلمان نسبت به مکتب‌ اهل‌بیت (علیهم السلام ) ، کمک به اهداف دشمنان تشیع ، ایجاد انگیزه برای دشمنی با شیعیان  و گسترش تفرقه و تقویت دشمن استکباری است.
موضوع فیلم ظاهرا در خصوص جنایات گروه‌های تکفیری داعش در عراق و سوریه است. در خلال این داستان امروزی به وقایع تاریخی مهمی مانند غدیر خم و آتش زدن درب خانه حضرت زهرا (س) و شهادت آن حضرت می‌پردازد. فیلم بانوی بهشت The Lady of Heaven 2020 یک فیلم درام اکشن و تاریخی انگلیسی- آمریکایی است و کارگردان فیلم الی کینگ معرفی شده است.
افرادی چون ری فرون، لوکاس باند، آلبان کورتوا، دنیس بلک، سامی کریم و کریستوفر سایرف در این فیلم ایفای نقش می‌کنند. در معرفی این فیلم آمده است: «دو داستان مشابه اما با هزار و چهارصد سال فاصله. یک کودک عراقی پس از اینکه مادرش را در یک کشور جنگ‌زده از دست داد، با شنیدن داستان حضرت فاطمه (س)، اهمیت و قدرت صبر را درک کرد.»
در وب سایت متعلق به فیلم هیچ اطلاعات دیگری غیر از تاریخ انتشارش نیامده است و نام برخی عوامل نیامده است.
این فیلم به تهیه کنندگی «هیئت خدام المهدی» منسوب به شیخ یاسر الحبیب است و نام خود او به عنوان نویسنده این فیلم درج شده است. یاسر یحیی عبدالله الحبیب متولد ۱۹۷۷ میلادی، اهل کویت و رئیس سازمان موسوم به “خدام‌المهدی” است. وی «هیئت خدام‌المهدی» را در سال ۲۰۰۱ در کویت تأسیس کرد، اما در سال ۲۰۰۴ به دلیل بروز برخی مشکلات میان او و دولت کویت، این هیأت پلمب و الحبیب بازداشت شد و مسأله بازداشت وی به سرعت به سوژه مورد نظر سازمان‌های حقوق بشری انگلیس و آمریکا تبدیل شد. با رایزنی انگلیسی‌ها و ساکن شدن وی در لندن حیطه فعالیت‌های یاسر الحبیب به شدّت گسترش پیدا کرد.
در رمضان ۱۴۳۱ قمری «یاسر الحبیب» در سالروز وفات جناب عایشه، مجلسی تشکیل داد و از فراز منبر جملات رکیک و نسبت‌های بدی متوجه او کرد.‌ سخنرانی او در مورد جناب عایشه که فوراً در یوتیوب قرار گرفت، موجب خشم شدید اهل سنت شد و همین مسأله بهانه‌ای برای حمله به شیعیان و تعمیق اختلافات مذهبی شد.
سخنان مشکوک الحبیب، مشکلات بسیاری برای شیعیان کویت و عربستان نیز به بار آورد. علمای شیعه این دو کشور از جمله «شیخ عَمری»، «شیخ حسین معتوق»، «شیخ حسن صفّار»، «شیخ علی آل محسن»، «شیخ عبدالجلیل السمین»، «شیخ نمر» و «سیدهاشم السلمان» مواضع سختی در برابر وی گرفتند.
این دست موضع‌گیری‌ها که باعث ورود فشارهای فراوان به شیعیان عرب نیز شده بود، جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احصاء عربستان را بر آن داشت تا استفتایی را خدمت حضرت آیت الله خامنه‌ای ارسال کنند. پاسخ معظم له این بود: «اهانت به نمادهای برادران اهل سنّت از جمله اتّهام زنی به همسر پیامبر اسلام حرام است. این موضوع، شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیا پیامبر اعظم حضرت محمّد صلّی الله علیه و آله می‌شود.»‌
پاسخ مقام معظم رهبری در جهان اسلام به شدت انعکاس پیدا کرد. بسیاری از علمای اسلامی نیز پس از انتشار این استفتاء، نظرات خود علیه جریان خطرناک نفوذی در شیعه را اعلام کردند. آیات سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی و علمای عربستان، بحرین و لبنان به موضع‌گیری علیه این اقدامات پرداختند.
سخنان مشکوک الحبیب، مشکلات بسیاری برای شیعیان کویت و عربستان نیز به بار آورد. علمای شیعه این دو کشور از جمله «شیخ عَمری»، «شیخ حسین معتوق»، «شیخ حسن صفّار»، «شیخ علی آل محسن»، «شیخ عبدالجلیل السمین»، «شیخ نمر» و «سیدهاشم السلمان» مواضع سختی در برابر وی گرفتند.
هواداران او در سال ۲۰۱۸ به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن یورش بردند و پرچم ایران را پایین کشیدند و در مقابل دیدگان پلیس، پرچم‌های خود را بالا بردند. در حالی که در اقدامی عجیب نیروهای پلیس لندن پس از گذشت چندین ساعت وارد عمل شدند.
یاسر الحبیب در پست خود در فضای مجازی در خصوص این فیلم نوشت : «به اذن خدا هنگامی که فیلم مبارک ما منتشر شود. این فیلم عظیم و جهانی درباره زندگانی و رنج‌ها و سیره صدیقه کبری حضرت زهرا (س) است.گویی چیزی مماثل اشعار عبدی است. آن زمان فیلم نبود اشعار بود اینها بودند که منتشر، حفظ و در اذهان حک می‌شدند و انسان آن را می‌چشید. کار هنری آن زمان این بود. بنابراین امام صادق (ع) می‌فرماید: به کودکانتان شعر عبدی را بیاموزید که او بر دین خداست چرا این را می‌گوید؟ چون‌که هنر آسان چشیده و حفظ می‌شود و در نفس و قلب و روح تأثیر می‌گذارد. این طبیعی است این فیلم بهترین اثر هنری معاصر می‌باشد.»
این گفته‌ها نشان می‌دهد که الحبیب انتشار این فیلم را آغاز  طرح فیلم سازی اش می‌داند و به خوبی از اثر و اهمیت هنر و به‌کارگیری آن در راستای تفهیم و عمیق سازی آموزه‌ها و نقل قول‌های تاریخی مطلع است.
وی که سابقه‌ای طولانی در اهانت به مقدسات اهل سنت و حتی علما و مراجع تقلید شیعه دارد هدف از ساخت این فیلم را در برنامه‌ای در شبکه تلویزیونی اش این گونه بیان کرد: «این فیلم که توسط برجسته‌ترین کارگردان‌ها و هنرمندان غربی تهیه خواهد شد، به تبیین زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) به ویژه دوران پس از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) خواهد پرداخت. مردم جهان برای نخستین بار در این فیلم خواهند دید که چگونه خلیفه اول و همراهانش به منزل آن حضرت حمله می‌برند و حرمت ایشان را می‌شکنند. این فیلم باعث تخریب شخصیت اسطوره‌ای خلفا (شیخین) خواهد شد…این فیلم فرق بین اسلام واقعی و اسلام انحرافی (یعنی اسلام سقیفه) را نشان خواهد داد…ما قسم خورده‌ایم که انتقام حضرت زهرا (س) را خواهیم گرفت».
[ad id='39844']

17 دیدگاه دربارهٔ «نقد بررسی فیلم بانوی بهشت (The Lady of Heaven)»

 1. امام علی(ع) گفتن حتی دشنام دادن به دشمنان خودمون و دشمنان اسلام حتی اگر کافر و مرتد باشند کار درستی نیست عزیز

  1. زیارت عاشورا
   ۱_بَرِئْتُ اِلَی اللَّهِ وَ اِلَیْکُمْ مِنْهُمْ وَ اَتَقَرَّبُ اِلَی اللَّهِ ثُمَّ اِلَیْکُمْ بِمُوالاتِکُمْ وَ مُوالاهِ وَلِیِّکُمْ
   ۲_وَ اِلَیْکَ بِمُوالاتِکَ وَ بِالْبَراَّئَهِ (مِمَّنْ قاتَلَکَ وَ نَصَبَ لَکَ الْحَرْبَ وَ بِالْبَرائَهِ مِمَّنْ اَسَّسَ اَساسَ الظُّلْمِ وَ الْجَوْرِعَلَیْکُمْ وَ اَبْرَءُ اِلَی اللّهِ وَ اِلی رَسُولِهِ) مِمَّنْ اَسَسَّ اَساسَ ذلِکَ وَ بَنی عَلَیْهِ بُنْیانَهُ وَ جَری فی ظُلْمِهِ وَ جَوْرِهِ عَلَیْکُمْ وَ علی اَشْیاعِکُمْ
   ۳_یا اَباعَبْدِاللَّهِ اِنّی اَتَقَرَّبُ اِلی اللَّهِ وَ اِلی رَسُولِهِ وَ اِلی امیرِالْمُؤْمِنینَ وَ اِلی فاطِمَهَ وَ اِلَی الْحَسَنِ‌وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّهً دَفَعَتْکُمْ عَنْ مَقامِکُمْ و َاَزالَتْکُمْ عَنْ مَراتِبِکُمُ الَّتی رَتَّبَکُمُ اللَّهُ فی‌ها

 2. فیلم بسیار عالی و طبق اسناد معتبر روایی ساخته شده بود.
  آقایان زیارت عاشورا را مدنظر قرار دهند! خدا لعنت کنه قاتلین و ظلم کنندگان به حضرت زهرا سلام الله علیها و اهل بیت علیهم السلام را که در کشور شیعه نیز جرات حرف زدن در مورد حضرت زهرا س و علت شهادت ایشان و شهادت پیامبر ص را نداریم

 3. سلام
  فارق از راست یا دروغ بودن محتوای فیلم ، باید گفت که سازندگان این فیلم (آمریکا و انگلیس) خود از عوامل اصلی ایجاد داعش و سایر شعیه کشی ها هستند اما با این فیلم ، ضمن فرافکنی بزرگ ، شیعه کشی دیگری را راه می اندازند و بلکه مسلمان کشی دیگر ؛ با ایجاد تفرقه .

 4. سلام
  فارق از راست یا دروغ بودن محتوای فیلم ، باید گفت که سازندگان این فیلم (آمریکا و انگلیس) خود از عوامل اصلی ایجاد داعش و سایر شعیه کشی ها هستند اما با این فیلم ، ضمن فرافکنی بزرگ ، شیعه کشی دیگری را راه می اندازند و بلکه مسلمان کشی دیگر ؛ با ایجاد تفرقه .

  1. یعنی میگی از اول که شیعه کشی بوده تا الان همه عوامل آمریکایی بودن؟
   یهنی قاتلین حضرت زهرا هم آمریکایی بودن ؟
   چقدر جالبه
   یعنی حضرت علی هم بخاطر آمریکایی ها خانه نشین شدن؟
   خجالتم نمکیشی دروغ میگی؟

  2. یعنی میگی از اول که شیعه کشی بوده تا الان همه عوامل آمریکایی بودن؟
   یهنی قاتلین حضرت زهرا هم آمریکایی بودن ؟
   چقدر جالبه
   یعنی حضرت علی هم بخاطر آمریکایی ها خانه نشین شدن؟
   خجالتم نمکیشی دروغ میگی؟

 5. چون که متوجه مظلومیت امیرالمومنین و حضرت زهرا میشویم و باعث میشود که برداران حرامزاده اهل سنت نسبت به خلفای ولدالزنای خود اشکار شوند نباید پخش شود

  1. امام علی(ع) گفتن حتی دشنام دادن به دشمنان خودمون و دشمنان اسلام حتی اگر کافر و مرتد باشند کار درستی نیست عزیز

  1. فقط چون با عقاید اهل سنت منافات داره ما باید بیخیال اعتقادات و باورهای خودمون بشیم کجای این فیلم طبق روایات نیست مگه نه این که باعث شهادت حضرت زهرا(س) اون دو خلیفه بودن.
   چرا دین و اعتقاد و باورهاتونو به این راحتی می‌فروشین؟

 6. سلام من خودم نه شیعه هستم نه سنی کاتولیک هستم و اهل مطالعه هستم تمام فیلنامه این فیلم طبق تحقیق من کاملا صحیح و طبق روایات از کتب شیعه و سنی میباشد و به طور دقیقی روایتگر تاریخ بعد از رحلت پیامبر مسلمانان را نشان میدهد

  1. بنده هم بعد از دیدن فیلم ومقایسه آن با روایات، متوجه شدم که فیلم با روایات ضعیف ساخته سده و قابل استناد نیست و روایات و تاریخ های نوشته که اسناد قوی تری دارند و،متفاوت با این نقل ها هستند نیز موجود است.
   فیلم ضعیفی هست ، و به روایات محکم و معتبر در بعضی رویداد ها اشاره نکرده است ،مثل ماجرای غدیر و وصیت پیغمبر اسلام بسیار کمرنگ شده.

  2. اما نقش آمریکا و انگلیس (سازندگان این فیلم) را در ایجاد و تقویت داعش تحت عنوان سقیفه و مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها مخفی کرده و با تحریک احساسات و عواطف شیعی ، بزرگان و مقدسات برادران اهل سنت را تنها عامل ایجاد داعش معرفی نموده ، شعیه را علیه آنان تحریک و بالتبع سنگ تفرقه می اندازد ؛ تفرقه ای که منجر به نابودی اسلام عزیز از درون می شود ؛ همان اسلامی که در این فیلم ، حفظ آن ، هدف اصلی تحمل مظلومیت توسط حضرت زهرا و امیر مومنان علی علیهما السلام نشان داده شد . یازهرا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *