شکست تلخ والیبال ابران مقابل ژاپن ایران را از المپیک حذف کرد

[ad id='39844']

[quote]روز پنجم و پایانی دور گروهی رقابت‌های والیبال المپیک توکیو از ساعت ۴:۳۰ بامداد امروز (یک‌شنبه) با برگزاری شش دیدار حساس و مهم پیگیری شد که در یکی از حساس‌ترین بازی‌های روز پایانی که برای تعیین تیم آخر صعود کننده از گروه A بود، تیم ملی ایران از ساعت ۱۵:۱۰ رو در روی تیم ملی ژاپن قرار گرفت که در پایان این جدال حساس و مهیج که پنج ست به طول انجامید این ژاپن میزبان بود که با پیروزی ۳ بر ۲ توانست ضمن حذف ایران به عنوان تیم سوم راهی مرحله یک چهارم نهایی شود.[/quote]

 

تیم ملی ایران ست‌های بازی را با امتیاز‌های ۲۱-۲۵، ۲۵-۲۰، ۳۱-۲۹، ۲۲-۲۵ و ۱۲-۱۵ واگذار کرد تا شاگردان آلکنو که کارشان را با دو برد در ابتدای بازی‌ها مقابل لهستان و ونزوئلا آغاز کرده بودن با قبول سه باخت متوالی مقابل کانادا، ایتالیا و ژاپن وداع تلخ و زودهنگامی با المپیک داشته باشند.

ست اول: ۲۵ بر ۲۱ به سود ژاپن

امتیاز نخست بازی را تیم ایران با آبشار عبادی‌پور گرفت و در ادامه موسوی با یک دفاع روی تور دیدنی ایران را ۲ بر یک از ژاپن پیش انداخت. با سروریس پرقدرت غفور، توپِ روی تور را موسوی محکم در زمین میزبان خواباند تا نتیجه ۳ بر یک شود، اما نیشیدا با تیزهوشی در توپ برگشتی بازی را به تساوی کشاند. در حالیکه داور توپ را به ژاپن داده بود، اما معروف با پافشاری بر نخوردن توپ به دست مدافعان ایران کاری کرد که ایران ۵ بر ۳ پیش بیفتد. با اینکه بازی با برتر ییک یک امتیازی ایران در جریان بود، اما با رفتن نیشیدا به سرویس هم یک امتیاز مستقیم گرفت و در ادامه عبادی‌پور دفاع شد تا ژاپن ۷ بر ۶ نتیجه را به سود خود تغییر دهد. در امتیاز ۹ بر ۹ نیشیدا این بار از غفور امتیاز سرویس گرفت. درحالیکه بازی با برتی میزبان در جریان بود غفور در دو توپ برگشتی متوالی دو امتیاز گرفت تا ایران ۱۴ بر ۱۲ پیش بیفتد و سرمربی ژاپن مجبور به درخواست زمان استراحت شود.
با رفتن ایشیکاوا به خط سرویس دریافت اول ایران به مشکل خورد و غفور و عبادی‌پور دفاع شدند تا میزبان نتیجه را ۱۶ بر ۱۵ به سود خود تغییر دهد. در ادامه ژاپنی‌ها امتیاز ۱۷ را هم گرفتند تا آلکنو در فاصله ۲ امتیاز اختلاف زمان استراحت بگیرد. با بازگشت به زمین بازهم ناهماهنگی بین معروف و عبادی‌پور باعث شد تا مهاجم ایران دفاع شود تا نتیجه ۱۸ بر ۱۵ شود. در اواخر بازی سرویس صالحی به بیرون رفت تا نتیجه همچنان ۲۳ بر ۲۰ باشد. در امتیاز ۲۴ بر ۲۱ آلکنو دومین زمان استراحتش ا گرفت، اما در نهایت ست اول با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ به سود ژاپن پایان یافت.

ست دوم: ۲۵ بر ۲۰ به سود ایران

تاکاهاشی نخستین امتیاز ست دوم را برای ژاپن کسب کرد، اما صالحی بلافاصله نتیجه را به تساوی کشاند. با اینکه بازی پایاپای دنبال می‌شد، اما صالحی با سرویسی محکم ایران را ۴ بر ۳ پیش انداخت و با تداوم این سرویس‌های خوب موسوی در دفاع روی تور امتیاز ۵ را برای ایران کسب کرد. با اینکه سامورایی‌ها بازی را برابر کرده بودن، اما معروف با آبشاری دقیق در توپ برگشتی ایران زودتر به امتیاز ۷ رساند. یامائوچی با سرویسی موجی و دقیقه نتیجه را ۸ بر ۷ برای ژاپن تغییر داد. در امتیاز ۱۱ بر ۱۱ آلکنو بالاخره کاظمی و کریمی را جایگزین غفور و معروف کرد. تغییرات آلکنو جواب داد و با امتیاز سرویس موسوی بازی در عدد ۱۳ برابر شد. کاظمی با یک سرویسس محکم و در ادامه با آبشاری قدرتمند ایران را زودتر به امتیاز ۱۶ رساند تا ناکاگایچی زمان استراحت بگیرد.
با تغییرات آلکنو روند بازی ایران کملا تغییر کرد و عبادی‌پور با امتیاز سرویس ایران را ۱۸ بر ۱۶ پیش انداخت. با رسیدن به بخش پایانی ست دوم تیم ایران با درخشش کاظمی توانست نوزدهمین متیاز خود را بگیرد و ۳ امتیاز فاصله ایجاد کند. در ادامه صالحی با توپ گیری مجرد موفق شد ایران را ۲۱ بر ۱۷ پیش بیندازد. در نهایت ست دوم با برتری ۲۵ بر ۲۰ ایران پایان یافت تا دو تیم در مجموع ست شماری به تساوی یک بر یک برسند.

ست سوم: ۳۱ بر ۲۹ به سود ایران

بازیکنان ایران به لطف پیروزی روحیه‌بخش در ست دوم باانگیزه بالایی وارد ست سوم شدند و توانستند ۳ بر ۲ از میزبان پیش بیفتند. در این ست کاظمی و کریمی همجنان به جای غفور و معروف در ترکیب حضور داشتند و با درخشش کاظمی ایران ۴ بر ۲ جلو افتاد. در ادامه آبشار مهاجم ژاپن به بیرون رفت تا سرمربی این تیم در نتیجه ۵ بر ۲ زمان استراحت بگیرد. در ادامه بازیکنان ایران با تک دفاع کاظمی ۹ بر ۵ پیش افتادند، اما نیشیدا با درخشش خود اختلاف را به حداقل رساند تا نتیجه ۱۰ بر ۹ شود. با رسیدن به واسط ست سوم سامورایی‌ها با خوش شانسی و روی سرویس نیشیدا بازی را در امتیاز ۱۳ برابر کردند. در ادامه بازیکنان ژاپن موفق شدند با توپ گیری دیدنی در انتهای زمین نتیجه را ۱۶ بر ۱۴ به سود خود تغییر دادند تا آلکنو مجبور به گرفتن زمان استراحت شود. کریمی که عملکرد درخشانی در پست پاسور داشت با یک سرویس ریسکی پرقدرت توانست نتیجه را ۱۶ بر ۱۶ کند.

با رفتن عبادی‌پور به خط سرویس دریافت ژاپن به مشکل خورد تا صالحی با یک دفاع دیدنی ایران را ۱۸ بر ۱۷ پیش بیندازد. در لحظات حساس ست سوم ایشیکاوا با سرویسی دیدنی ژاپن را ۲۰ بر ۱۹ جلو انداخت. در ادامه دو تیم بازی بسیار زیبایی انجام دادند و در یک رالی دیدنی ایران بازی را در امتیاز ۲۲ به تساوی کشاند. بازی در ادامه با تساوی در عدد ۲۴ دنبال شد تا اینکه آلکنو در نتیجه ۲۶ بر ۲۵ برای ژاپن زمان استراحت گرفت. با اینکه بازیکنان با استرس زیادی کار را دنبال می‌کردند، اما در سرویس جواد کریمی و با توپ گیری این عبادی‌پ. ر بود که ایرن را ۳۰ بر ۲۹ پیش انداخت تا ناکاگایچی زمان استراحت بگیرد. در نهایت ایران ست سوم را با نتیجه ۳۱ بر ۲۹ به سود خود تمام کرد تا ایران دو بر یک از حریف خود پیش بیفتد.

ست چهارم: ۲۵ بر ۲۲ به سود ژاپن

بازیکنان ژاپن که می‌دانستند با شکست در ست چهارم دیگر شانسی برای صعود به مرحله حذفی را نخواهد داشت بازی را بهتر شروع کرد و ۳ بر صفر از شاگردان آلکنو پیش افتاد. درحالیکه شاگردان آلکنو در تلاش برای رساندن امتیازات خود به میزبان بودند این عبادی‌پور بود که با آبشاری محکم از سه دفاع روی تور نتیجه را ۵ بر ۴ کرد. ژاپنی‌ها که اصلا دوست نداشتند بازهم مغلوب ایران شوند بسیار دقیق ضربات خود را می‌زدند و بازهم ۷ بر ۴ پیش افتادند. سامورایی‌ها همچنان نبض بازی را در اختیار داشتند تا اینکه با دفاع شدن کاظمی آلکنو در نتیجه ۱۰ بر ۶ زمان استراحت گرفت. با بازگشت به زمین بازهم میزبان بود که امتیاز ۱۱ را گرفت. آلکنو که نمی‌خواست این بازی مهیج به ست پنجم کشیده شود معروف و غفور را به بازی برگرداند و با این تغییرات ایران ۳ امتیاز متوالی گرفت تا نتیجه ۱۱ بر ۹ شود و ناکاگایچی که احصاص خطر کرده بود زمان استراحت گرفت

با رسیدن به اواسط ست حساس چهارم تیم ایران با درخشش آرمان صالحی در انتهای زمین و آبشار میثم صالحی از ۳ دفاع توانست نتیجه را ۱۳ بر ۱۲ کند تا به یک قدمی چشم بادامی‌ها برسد. پس از بازگشت به زمین ژاپنی‌ها توانستند دو امتیاز متوالی کسب کنند و ۱۶ بر ۱۳ پیش بیفتند. درحالی ایران در نتیجه ۲۰ بر ۱۷ در آستانه شکست بود امیر غفور با دو سرویس دیدنی و قدرتمند ایران را به بازی برگرداند و نتیجه ۲۰ بر ۲۰ شد تا سرمربیژاپن مجبور به گرفتن زمان استراحت شود. با بازگشت به زمین ایشیکاوا امتیاز ۲۲ را گرفت تا این بار آلکنو زمان استراحت بگیرد. در ائاخر این ست غفور هم آبشار خود را به آنتن زد تا ژاپن در نهایت با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به پیروزی برسد تا با تساوی دو بر دو در مجموع ست شماری تکلیف تیم پیروز به ست پنجم کشیده شود.

ست پنجم: ۱۵ بر ۱۳ به سود ژاپن

این ست حساس با امتیاز سرویس ایشیکاوا آغاز شد تا ژاپن یک بر صفر پیش بیفتد. در ادامه ایشیکاوا بازهم از غفلت عبادی‌پور و مرندی امتیاز گرفت تا ۲ بر صفر نتیجه به سود سامورایی‌ها شود. پس از این توپ آبشار مهاجم ژاپن به بیرون رفت تا ایران امتیاز نخست خود را بگیرد. موسوی پاس سرعتی معروف را به تور زد تا ژاپن ۴ بر یک پیشی بگیرد. در امتیاز ۵ بر ۲ برای ژاپن کاظمی و غفور جایگزین معروف و غفور شدند. بازیکنان ایران که اشتباهات فردی زیادی داشتند امتیاز ۷ را تقدیم حریف کردند تا اختلاف به ۴ امتیاز افزایش پیدا کند. میزبان اختلاف ۴ امتیازی خود را تا نتیجه ۹ بر ۵ حفظ کرد. با رسیدن به اواخر ست پنجم ژاپنی‌ها اختلاف را بیشتر هم کردند. در لحظات حساس پایانی معروف با تک دفاع خود نتیجه را ۱۳ بر ۱۲ کرد، اما در حالیکه ایران می‌توانست بازی را برابر کند، اما ژاپنی‌ها زودتر به امتیاز ۱۴ رسیدند. این بازی در پایان با نتیجه ۱۵ بر ۱۳ به سود ژاپن پایان یافت تا این تیم با ۳ برد به عنان تیم سوم راهی یک چهارم نهایی شود و ایران هم با چهار باخت و دو برد و کسب ۶ امتیاز در رده پنجم گروه ایستاد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *