تاثیرات وحشتناک استفاده از سیگارهای الکترونیکی

[ad id='39844']
[quote]سازمان بهداشت جهانی بخصوص در مورد استفاده افراد زیر ۲۰ سال از سیگارهای الکترونیکی نگران است چون نیکوتین برای رشد طبیعی مغز بسیار زیان‌بار است.[/quote]

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه پنجم مرداد اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و وسایل دخانیات مشابه برای سلامتی مضر هستند و برای مقابله با روش‌های «تبهکارانه» صنعت دخانیات با هدف معتاد کردن جوانان به نیکوتین، فروش آن‌ها باید تحت کنترل قرار گرفته و قانونمند شود.

تدروس ادهانوم گفت: «نیکوتین بسیار اعتیاد آور است. وسایل الکترونیکی انتقال نیکوتین مضر هستند و باید با دقت و شیوه بهتری تحت کنترل قرار بگیرند».

گزارش سال ۲۰۲۱ سازمان بهداشت جهانی در مورد اپیدمی دخانیات روز سه‌شنبه منتشر شد و موضوع اصلی آن محصولات جدید صنعت دخانیات از جمله سیگارهای الکترونیکی است.

آقای ادهانوم در یک نشست خبری که به مناسبت انتشار این گزارش برگزار شد گفت: «در کشورهایی که این وسایل ممنوع نیستند دولت‌ها برای پیشگیری از اعتیاد کودکان، نوجوانان و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر به این محصولات باید اقدامات موثرتری انجام دهند».

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود یادآوری می‌کند که تولیدکنندگان این محصولات با عرضه هزاران عطر و مزه جذاب، نوجوانان و جوانان را هدف گرفته‌اند. در این گزارش، مایعات حاوی نیکوتین با ۱۶ هزار عطر و مزه گوناگون قید شده است.

مسئول بخش مبارزه با دخانیات در سازمان بهداشت جهانی گفت: «هدف گرفتن خردسالان با مواد سمی و زهرآگین یک عمل تبهکارانه و نقض حقوق بشر است. مصرف‌کنندگان این مواد با خطر اعتیاد در تمام طول عمرشان روبرو هستند».

گزارش سازمان بهداشت جهانی در عین حال یادآوری می‌کند که هنوز حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان سیگار می‌کشند. مصرف دخانیات مسئول مرگ بیش از هشت میلیون نفر در سال است و حدود یک میلیون نفر از این افراد سیگاری نیستند و به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

هنوز حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان سیگار می‌کشند. مصرف دخانیات مسئول مرگ بیش از هشت میلیون نفر در سال است و حدود یک میلیون نفر از این افراد سیگاری نیستند و به‌دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک و سفیر سازمان بهداشت جهانی در زمینه بیماری‌های غیرمسری، نیز گفت: «همزمان با کاهش فروش سیگار، شرکت‌های دخانیات محصولات جدیدی نظیر سیگار الکترونیکی را عرضه کرده و رواج می‌دهند و با لابی‌گری فعال تلاش می‌کنند از کنترل این محصولات توسط دولت‌ها جلوگیری کنند».

او افزود: «هدف آن‌ها خیلی ساده است: معتاد کردن نسل دیگری به نیکوتین. نباید اجازه دهیم که چنین اتفاقی بیفتد».

سازمان بهداشت جهانی بخصوص در مورد استفاده افراد زیر ۲۰ سال از سیگارهای الکترونیکی نگران است چون نیکوتین برای رشد طبیعی مغز بسیار زیان‌بار است.

یکی از مسئولان سازمان بهداشت جهانی گفت کنترل و قانونمند کردن این محصولات بسیار دشوار است چون انواع بسیار گوناگونی دارد و به سرعت متحول می‌شوند. او تاکید کرد که دولت‌ها برای پیشگیری از «عادی شدن سیگار کشیدن» در جوامع باید تمامی اقدامات لازم را انجام دهند.

گزارش سازمان بهداشت جهانی می‌گوید تاکنون فقط ۳۲ کشور از جمله ایران، آرژانتین، برزیل، مصر، اتیوپی و هند فروش سیگارهای الکترونیکی و وسایل مشابه را ممنوع کرده‌اند.

مسئول بخش مبارزه با دخانیات در سازمان بهداشت جهانی نیز گفت هر چند تحقیقات در مورد سیگارهای الکترونیک هنوز کامل نشده ولی شواهد فعلی نشان می‌دهد که برای سلامت زیان‌بار هستند.

کارشناسان این نهاد معتقدند که صنعت دخانیات به وسیله این کالاهای جدید بخشی از جامعه را فریب داده و تلاش می‌کند دولت‌ها را نیز فریب دهد.

گزارش سازمان بهداشت جهانی می‌گوید تاکنون فقط ۳۲ کشور از جمله ایران، آرژانتین، برزیل، مصر، اتیوپی و هند فروش سیگارهای الکترونیکی و وسایل مشابه را ممنوع کرده‌اند.

۷۹ کشور نیز برای ممنوع کردن مصرف آن در اماکن عمومی، آگهی تجاری این محصولات و یا زدن برچسب‌های هشدار دهنده روی این محصولات قوانینی وضع کرده‌اند. به این ترتیب حداقل ۸۴ کشور برای کنترل و محدود کردن این محصولات تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود تاکید می کند که اجرای اقدامات برای کنترل و قانونمند کردن سیگارهای الکترونیکی نباید موجب بی‌توجهی به مبارزه با سیگار کشیدن شود.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *