همه چیز درباره استون مارتین والهالا

[ad id='39844']

[quote]پس از تأخیر بسیار سرانجام کمپانی استون مارتین از مدل جذاب والهالا پرده برداشت که خصوصیات جالبی در این ابرخودرو دیده می‌شود.[/quote]

والهالا قرار بود بسیار زودتر رونمایی شود و از ابتدا قرار بود این خودرو با پیشرانه V6 مرسدس AMG معرفی شود، اما حالا والهالا با پیشرانه V8 هیبرید آمده است و کمپانی تأکید می کند پیشرانه کاملاً سفارشی توسط خود استون مارتین طراحی شده است.

مشخصات فنی استون مارتین والهالا

قوای محرکه استون مارتین والهالا را سه پیشرانه تشکیل می دهند. قدرتمندترین آن در عقب قرار گرفته که یک موتور ۴ لیتر تویین توربوشارژ V8 است که در ابتدا به نظر می رسد محصول AMG باشد، اما در واقع، پیشرانه طراحی شده توسط استون مارتین است. این پیشرانه در دور موتور ۷۲۰۰rpm نهایت قدرت ۷۴۰ اسب بخار را به تنهایی تولید می کند که تمام قدرت این پیشرانه به محور عقب منتقل می شود. خروجی اگزوز این پیشرانه در بالای پیشرانه قرار گرفته که مجهز به دریچه های فعال است و این نوع طراحی در نهایت، وزن کلی والهالا را کاهش داده است. به همراه این پیشرانه V8 بنزینی، دو موتور برقی را داریم که روی دو محور قرار گرفته اند و با هم قدرت ۲۰۱ اسب بخاری را به مجموعه اضافه می کنند. در نهایت، قدرت ترکیبی این سه موتور در استون مارتین والهالا به ۹۳۷ اسب بخار می رسد.

همان طور که انتظار می رود در این خودروی هیبرید هم حالت رانندگی تمام برقی را داریم که در این حالت تمام انرژی باتری به پیشرانه برقی در محور جلو می رسد. با انتخاب حالت های رانندگی دیگر هم میزان قدرت تأمینی در هر محور متفاوت می شود تا بهترین عملکرد را در هرشرایط از این ابرخودرو ببینیم. در شرایط خاصی حتا ۱۰۰ درصد از انرژی باتری به پیشرانه برقی محور عقب می رسد که به همراه موتور بنزینی قدرت ماورایی را در محور عقب رقم می زنند.

قدرت بالای تولید توسط پیشرانه ها به وسیله جعبه دنده دو کلاچه و ۸ سرعته مخصوص خودروهای هیبرید به چرخ ها می رسد. سیستم انتقال قدرت شامل دیفرانسیل لغزش محدود می شود تا بهترین عملکرد را در آن داشته باشیم و نکته جالب در مورد این جعبه دنده آن است که دنده عقب در آن حذف شده و برای حرکت به عقب از دو موتور برقی استفاده می شود. این باعث می شود کاهش وزنی خوبی در سیستم جعبه دنده و انتقال قدرت داشته باشیم.

در حالت تمام برقی نهایت سرعت نزدیک به ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت را در این خودرو می بینیم که سرعتی بالاست، اما در نظر داشته باشید که برد مسافتی حالت برقی محدود به ۱۴٫۵ کیلومتر می شود که عددی پایین است. البته از آن جا که با یک ابرخودرو طرف هستیم و نه یک خودروی معمولی، این عدد پایین چندان مهم نیست. نکته مهم در مورد سیستم قدرتی استون مارتین والهالا این است که دو پیشرانه برقی در هر محور وظیفه تأمین به موقع و صحیح گشتاور حداکثری در محورها را انجام می دهند و با عملکرد خوب سیستم انتقال قدرت، نهایت گشتاور در والهالا به ۱۰۰۰ نیوتن متر می رسد.

عملکرد فنی استون مارتین والهالا

با مشخصات ذکرشده از استون مارتین والهالا این خودرو در ۲٫۵ ثانیه شتاب‌گیری صفر تا صد را انجام می دهد و نهایت سرعت در این ابرخودرو به ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. کمپانی استون مارتین قصد دارد والهالا را به پیست نوربرگرینگ هم بیاورد تا ثبت رکورد جدیدی را در این پیست معروف داشته باشیم.

استفاده از فیبرکربن در قطعات مختلف والهالا باعث شده است در این خودرو کاهش چیمگیر وزن را داشته باشیم. از سوی دیگر، سیستم تعلیق این خودرو با الهام از خودروهای فرمول ۱ طراحی شده است تا بهترین عملکرد را در پایداری این خودرو روی سطح پیست ببینیم. این سیستم تعلیق در حالت مسابقه ای ارتفاع رانندگی را کاهش می دهد و با انتخاب رانندگی معمولی ارتفاع بالاتر می آید تا در جاده های معمولی از این خودرو استفاده راحت تری داشته باشید.

ترمزهای استون مارتین والهالا سرامیک کربنی هستند و تایرهای مخصوص میشلن (۲۰ اینچی در جلو و ۲۱ اینچی در عقب) در این خودرو استفاده شده است. استون مارتین قصد دارد وزن این ابرخودرو را زیر ۱۵۵۰ کیلوگرم نگه دارد و ادعا می کند طراحی آیرودینامیک بدنه باعث می شود تا در سرعت ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت نیروی رو به پایین بالای ۶۰۰ کیلوگرمی را داشته باشیم.

امکانات استون مارتین والهالا

استون مارتین هنوز تصاویر والهالا را منتشر نکرده است، اما می دانیم که سیستم اطلاعات و سرگرمی  جدیدی را در این خودرو خواهیم داشت که شامل صفحه نمایشی لمسی می شود که قابلیت اتصال اپل کارپلی و اندروید اتو را دارد. براساس گزارش های منتشرشده، المان های داخلی با الهام از طراحی خودروهای فرمول یک در کنار هم قرار گرفته اند و صندلی ها در پایین ترین حد ممکن قرار دارند تا حسی مشابه خودروهای مسابقه ای به راننده منتقل شود.

در این ابر خودروی جذاب امکاناتی نظیر سیستم تهویه اتوماتیک دوکاناله، چراغ های تمام ال ای دی با نوربالای خودکار، ترمز هوشمند، کروزکنترل تطبیقی، سنسور نقطه کور، دوربین عقب و دوربین ۳۶۰ (با پرداخت هزینه بیش تر) می بینیم. هنوز در مورد این که نسخه نهایی استون مارتین والهالا چه زمان معرفی و عرضه می شود، اما با مشخصات ذکرشده دیدن نسخه نهایی ارزش صبر کردن دارد.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *