پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف از زمین ۱۴۹ هزار متری تا بیمارستان دکتر سمیعی

[ad id='39844']

پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف

توییت رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، که قصد داشت پرده از راز یک واگذاری بزرگ به همسر محمدباقر قالیباف، زهرا سادات مشیر بردارد، با بیانیه رسمی دفتر شهردار تهران مواجه شد.دفتر شهردار تهران در پی انتشار مطلبی از سوی «رحمت اله حافظی مبنی بر واگذاری ۶۹۴۰۸ متر زمین در منطقه ۲۲ در غرب پایتخت به یک خیریه»، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که زمین خیریه امام رضا(ع) به نرخ کارشناسی واگذار شده است. این زمین در طرح تفصیلی جدید از ابتدا برای فعالیت های خدماتی – درمانی (امور عام المنفعه) در نظر گرفته شده است.

براساس بیانیه شهرداری تهران، خیریه امام رضا(ع)، با پیشنهاد پروفسور سمیعی، به منظور استفاده از دانش و تجربه ایشان برای احداث بزرگترین مرکز تحقیقاتی و درمانی مغز و اعصاب جهان، این زمین با کاربری خدماتی و درمانی را به نرخ کارشناسی روز از شهرداری خریداری کرده و فرآیند ساخت این مرکز تحت نظارت پروفسور سمیعی هم اینک در مراحل انتهایی قرار دارد.

در این بیانیه تصریح شده، خانم زهرا مشیر، یکی از اعضای نه گانه هیات امنا هستند و امتیاز مالکیت این بیمارستان و اموال این مؤسسه متعلق به هیچ شخص حقیقی و حقوقی نیست و کاملا وقف عام است.پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف

در بیانیه شهرداری تهران عنوان شده که اعضای شورای شهر تهران، به دلیل منحصر به فرد بودن این پروژه و ابعاد فرامنطقه ای آن، از ابتدا در جریان اتفاقات و روند پیشرفت آن بوده اند؛ و مصوبات متعددی جهت پیشرفت این پروژه ممتاز درمانی کشور داشته اند.پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف

در این بیانیه یکی از دلایل اصلی تاسیس این مرکز مجهز و روزآمد، ارائه خدمت به بیماران اعصاب و روان و قطع نخاعی کشور عنوان شده که در شرایط فعلی ناگزیر از صرف هزینه های کلان درمانی و در موارد بسیاری، سفر به خارج از کشور برای درمان هستند.پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف

دفتر شهردار تهران در این بیانیه تاکید کرده است که روشن و بدیهی است که این حرکت، که با همت مردم خیر ایران اسلامی صورت می پذیرد، از مصادیق خدمت به آرمانهای شهداست.

پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف


محمد باقر قالیباف طی سخنانی در نشست صمیمانه با دبیران شورایاری و مدیران محلات شهرداری منطقه ۱۷،  به موضوع نوسازی بافت فرسوده اشاره کرد و ابراز داشت: از حدود هفت سال قبل معافیت برای صدور پروانه در بافت فرسوده و واحد های فرسوده را در نظر گرفتیم تا نسبت به سهم خودمان در نوسازی بافت فرسوده کمک کنیم؛ حدود دو سال بعد از این اقدام بود که مجلس شورای اسلامی طی مصوبه ای تخفیف ۵۰ درصدی برای صدور پروانه در بافت فرسوده را تصویب کرد؛ این در حالی است که در آن زمان ما معافیت صدور پروانه در بافت فرسوده تهران را به ۱۰۰ درصد رساندیم. در یک سال اخیر نیز مقرر شده است تمامی آِیتم های درآمدی حذف شود تا فیش صادر شده برای بافت فرسوده صفر باشد.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
وی عنوان داشت: اگر در شهر تهران نقطه ای وجود دارد که سه شاخص مد نظر برای تشخیص بافت فرسوده را دارا است اما به عنوان بافت های فرسوده قلمداد نمی شود، قابل تجدید نظر است به نحوی که می توان نقاطی که احیا و یا نوسازی شده اند را از بافت فرسوده خارج کنیم و نقاط جدیدی را به بافت فرسوده اضافه کنیم.
قالیباف ادامه داد: تامین مسکن کارکنان نیز یکی از وظایف بوده است که در این راستا به ۲۷ هزار نفر از مجموعه حدود ۶۰ هزار نفر کارکنان شهرداری تهران کمک کرده ایم. آن افرادی که آن حرف ها را می زدند، حالا با عدالت خواری می خواهند حرف عدالت خواهی بزنند.
وی افزود: این امتیازی که به مردم در حوزه بافت فرسوده و کارکنان دادیم، براساس مرّ قانون و مصوبه‌های مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران است. اخیرا نیز می گویند که قالیباف ۱۴۹ هزار متر مربع زمین به همسرش داده است که آدم به حال آن ها غصه می خورد.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
شهردار تهران تاکید کرد: در گذشته جانبازان اعصاب و یا کسانی که از ناحیه مغز، سر و نخاع آسیب دیده بودند با مشکلات جدی برای درمان روبرو می شدند؛ به نحوی که شاهد بودیم به دلیل مشکل مالی، امکان اعزام آنها به آلمان برای درمان در مرکز پروفسور سمیعی وجود نداشت و این جانبازان قطع عضو و یا شهید می شدند. هم اکنون نیز افرادی که در تصادفات از ناحیه سر و مغز آسیب می بینند برای درمان خود دچار مشکل هستند.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
قالیباف تاکید کرد: از همان زمان در بنیاد شهید دنبال کردند تا بیمارستانی که مایه افتخار در حوزه مغز و اعصاب باشد را بسازیم. این بیمارستان هم اکنون در حال نهایی شدن است تا به عنوان بزرگ ترین مرکز مغز و اعصاب ایجاد شود. این بیمارستان یک هیات امنا دارد که خیریه امام رضا (ع) با ۹ عضو اینجا را پایه گذاری کرده اند و شخصیت های بزرگی نیز از چهره های ملی و علما عضو هیات امنا هستند. یک عضو هیات امنای این خیریه نیز همسر بنده است. کل این بیمارستان هم وقف است اما ببینید چه حرف هایی می زنند ؟ باید حواسمان باشد رابطه ما با خدا درست باشد، در ادامه خداوند خودش رابطه ما را با خلق خدا درست می کند.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
وی در ادامه موضوع راه آهن را معضل جدی مناطق ۱۷ و ۱۸ توصیف کرد و گفت: ما به عنوان شهرداری تهران هر کاری که برای پیگیری این موضوع لازم بود را انجام دادیم و حتی حاضر شدیم برای تملک زمین های راه آهن پول هم پرداخت کنیم؛ این در حالی است که از نظر قانون و مقررات نباید هیچ هزینه ای بابت آن بپردازیم.
شهردار تهران تاکید کرد: در فضای روی تونل راه آهن از لحاظ قانون راه آهن امکان ساخت و ساز وجود ندارد و  نگاه اقتصادی به منظور ساخت واحد های مسکونی و یا تجاری ظلم به مردم این منطقه است چرا که این محدوده باید با کاربری فضای سبز و خدمات عمومی دنبال شود.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه «شهدا چراغ راه و راهنمای ما هستند و همه ما به شهدا مدیون هستیم» عنوان داشت: منطقه ۱۷ افتخار دارد که در زمینه فرهنگ جهاد و شهادت در شهر تهران پیشتاز باشد؛ ما نیز به عنوان خدمتگذاران مردم وظیفه داریم به این منطقه توجه داشته باشیم.
قالیباف در ادامه به رویکرد سرای محلات نیز اشاره کرد و گفت: اگر کار در سراهای محله رویکرد اقتصادی پیدا کند، بدون شک شکست خواهد خورد. شهرداری تهران نیز به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی اگر بودجه جاری و دائمی را برای هزینه های سرای محله اختصاص دهد، باز هم سراهای محله ناکام خواهند بود از این رو باید توجه داشته باشیم تا سراهای محله راه حل میانی برای این موضوع پیدا کرده و حرکت کنند.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
شهردار تهران ابراز داشت: نباید احساس کنیم با کسب درآمد از سرای محلات امکان توسعه پیدا می کنیم و می توانیم خدمت بیشتری به مردم ارایه کنیم چرا که این نگاه برای فرهنگ سرمایه داری است؛ این در حالی است که در حوزه تربیتی نمی توان با نگاه سرمایه داری کار کرد.
قالیباف ادامه داد: ممکن است سراهای محله یکسری نیازهای اساسی داشته باشند و در دوره های ۱۰ ساله نیازمند بازسازی باشند که این اقدام از سوی شهرداری تهران دنبال می شود اما مسایل جاری همانند حقوق و سایر هزینه های جاری سرای محلات باید تامین شود در عین حال باید توجه داشت که سرای محلات به عنوان یک بنگاه اقتصادی اداره نکنیم.
وی تصریح کرد:  آفت بزرگ کار فرهنگی و تربیتی در کشور  آن است که کار فرهنگی، به کار پیمانکاری تبدیل شده است؛ این در حالی است که در دو سال گذشته در شهرداری تهران تاکید کرده ایم که با کار پیمانکاری، نمی توان کار فرهنگی انجام داد. باید توجه داشت که کار فرهنگی و تربیتی، کار دل است.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
شهردار تهران با تاکید بر ضرورت تفکر مسجد محوری در سرای محلات، ابراز داشت: اینکه شهرداری تهران به مساجد کمک کرده و نسبت به رونق بیشتر مساجد اقدام کرده است، باعث افتخار و نوکری ما است؛ سراهای محله نیز هر کاری که از شئونات مسجد را باید در مساجد انجام دهند.
وی با تاکید بر توجه به «مدرسه، محله، مسجد و منزل» در محلات شهر تهران، ابراز داشت: اگر مجموعه حرکت شهرداری تهران را حول این چهار محور مدیریت کنیم، می توانیم کار خود را به درستی انجام دهیم اما به شرطی که کار فرهنگی، کار پیمانکاری نباشد.
قالیباف با بیان اینکه  «کار فرهنگی محل کسب نیست»، ابراز داشت: درست است که فعالیت های فرهنگی هزینه دارد و ممکن است محل ارتزاق برخی افراد هم باشد اما باید یقین داشته باشیم که روزی ما را خداوند می دهد.
شهردار تهران گفت: در روزهای ابتدایی که توفیق خدمت در شهرداری تهران را داشتیم، خواسته شورایاران این بود که در کانکس نگهبانی محله خود اجازه تشکیل جلسه داشته باشند اما حالا به نقطه ای رسیده ایم که سرای محله در محلات احداث شده است و در ادامه نیز نیازمند آن هستیم که با طمانینه بیشتری تصمیم بگیریم.
پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف
وی در ادامه ابراز داشت: هم اکنون شورایاری ها و مدیریت محله ثبات پیدا کرده و ریشه دار شده است؛  در این شرایط کسی نمی تواند ریشه این سیستم را بخشکاند چرا که پس از تصویب هیات دولت، مقرر شد انتخابات شورایاری ها در همه کشور انجام شود.
قالیباف در ادامه شورایاری ها را پایه و اساس شهرداری ها عنوان کرد و گفت: کار شورایاری ها با شورای شهر متفاوت است همانطور که کارکرد شورای شهر با مجلس شورای اسلامی تفاوت دارد؛ کار شورایاری ها نباید چندان به سیستم اداری و رسمی برگردد بلکه همه چیز باید بین حلقه شورایاری ها  و مردم تعیین تکلیف شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رسیدگی به فقرا و محرومان، تاکید کرد: نباید لحظه ای از بحث محرومیت زدایی و رسیدگی به فقرا غفلت کنیم و در این مسیر ما هم در شهرداری تهران هر کاری از دستمان بر بیاید را انجام می دهیم.
شهردار تهران ابراز داشت: سزاوار نیست در شهری زندگی کنیم که افرادی در این شهر سر گشنه بر بالین بگذارند؛ یکی از بزرگان دینی نیز به من گفت اگر بهترین کارهای عمرانی و زیر ساختی را انجام دهید اما فقیری در این شهر باشد که شب، سر گرسنه بر بالین بگذارد و امکان و پول خود را در جای دیگری هزینه کنید، خلاف شرع کرده اید.
قالیباف عنوان داشت: مدیر محله و شورایاری ها می توانند با نقشه یک یکم بفهمند که چه کسی در محله نیازمند است. پس از شناسایی باید با رعایت ادب، اخلاق و حفظ کرامت این افراد، این کار را به صورت کاملا غیر رسمی انجام دهیم. سرای محلات، دبیر محلات، اعضای شورایاری ها، ائمه جماعات و بزرگان محل به این امر توجه کنند و آن را وظیفه انسانی و فردی خودمان بدانیم.
ویدر پایان  با اشاره به سوال یکی از شورایاران پیرامون دفاتر تصدی گری و خدمات شهری، عنوان داشت: دفاتر خدمات الکترونیک شهر جزو مجموعه شهرداری تهران نیستند بلکه این دفاتر برون سپاری شده اند اما در سوی مقابل باید ضمن تغییر رویکرد های مجموعه شهرسازی، کوچک سازی را در شهرسازی انجام دهیم که این اقدام را به صورت گام به گام پیش می بریم.

پرونده های فساد مالی زهرا مشیر زن قالیباف

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *