همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ در سال ۹۶

[ad id='39844']

هفدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ امشب در حالی برگزار شد که جای زنده یاد علی معلم بنیانگذار جشن خالی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، هفدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ شامگاه شنبه ۲۱ مردادماه در تالار وزارت کشور برگزار شد. علی اوجی کارگردانی این مراسم را به عهده داشت و این برای نخستین بار بود که مرحوم علی معلم بنیانگذار جشن در این مراسم حضور نداشت.

ساعت ۲۰:۲۰ تعدادی از هنرمندان در محل مراسم حاضر شدند که می توان به محمدعلی کشاورز، مرجانه گلچین، محمدرضا گلزار، شهرام شاه حسینی، مهدی کرمپور، مجید قناد، ایرج راد، مریم کاویانی، منوچهر هادی، یکتا ناصر، احسان علیخانی، محسن افشانی، ساعد هدایتی، مهناز افشار، ویشکا آسایش، جواد طوسی، نوید محمدزاده، دانیال عبادی، محمد معتمدی، جواد عزتی، بهتاش صناعی ها، مریم مقدم، جمشید مشایخی، اسماعیل عفیفه، همایون ارشادی، عبدالله اسکندری، مهران غفوریان، رضا داوودنژاد، کوروش تهامی، حسین سلیمانی، بهرام افشاری، داریوش ارجمند، احمد مهرانفر، مجید مظفری، سعید راد، رضا عطاران، پوران درخشنده، الناز شاکردوست، فقیه سلطانی، ملیکا شریفی نیا، سروش صحت، سارا رسول زاده، بهرنگ علوی، مجید مشیری، بهروز شعیبی اشاره کرد.

مراسم در ساعت ۲۱:۱۳ با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران با اجرای مهران مدیری آغاز شد.

در ابتدای این مراسم با پخش صوتی از صحبت های شهید محسن حججی و وصیت به پسرش، یاد این شهید گرامی داشته شد. سپس امین معلم فرزند کوچک علی معلم به حضار خوشامد گفت. در ادامه ضمن پخش تصویری از مرحوم علی معلم، کلیپی از مراسم جشن حافظ در سال های گذشته پخش شد. سپس رضا یزدانی به اجرای چند قطعه موسیقی پرداخت. شیلا خداداد در ادامه مراسم شعر و متنی درباره خداوند و خلقت خواند.

سپس امید معلم فرزند بزرگ علی معلم گفت: به هفدهمین جشن حافظ این بار بدون پدر خوش آمدید، همه می دانید که چگونه آمدن این راه بدون او سخت بود اما او همیشه معتقد بود این راه باید ادامه پیدا کند و همیشه از ما می خواست این جشن برگزار شود و اگر انرژی شما نبود این جشن برگزار نمی شد. شما حامی ما در برگزاری تنها جشن خصوصی و مستقل ایران هستید. نبود پدرم باور کردنی نیست اما تقاضا می کنم انرژی خود را نگه دارید و کاری می کنیم که حضور پدر حس شود.

او سپس اعضای هیات داوران را معرفی کرد.

مهران مدیری در ابتدا ضمن عرض سلام گفت: کار سختی به من واگذار شده است که به جای علی معلم امشب قرار بگیرم و برنامه را اجرا کنم، امشب شب پرستاره ای است، جای علی معلم خالی است اما مطمئنم او اینجا است و از شور و نشاط شما کیف می کند. خواهش می کنم به یاد علی معلم همه بمانید چون در جشن های این چنینی اینطور است که اواسط برنامه عده ای می روند.

مدیری در ادامه از حضار خواست به یاد علی معلم یک دقیقه سکوت کنند.

این نشان امسال به یکی از سینماگران تعلق می گیرد اما از سال های بعد ممکن است به یک ایرانی برسد که نام ایران را پر آوازه کرده استسپس آذر معماریان همسر علی معلم به صحنه آمد و گفت: از همه شما تشکر می کنم که امشب به یاد علی معلم چراغ این جشن را روشن نگه داشتید. امسال به دلیل اینکه علی معلم تندیس های حافظ را پسندیده بود یکی از این تندیس ها را به نام او طراحی کردیم و در آن از فیروزه ایی که نشانی از علی معلم است استفاده کردیم. این نشان امسال به یکی از سینماگران تعلق می گیرد اما از سال های بعد ممکن است به یک ایرانی برسد که نام ایران را پر آوازه کرده است.

ساره بیات برای اهدای تندیس علی معلم روی صحنه آمد و این تندیس به اصغر فرهادی تعلق گرفت.

فرهادی در پیامی تصویری گفت: امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند، هیچ شبی به اندازه امشب جای خالی علی احساس نمی شود. برای خانواده او آرزوی تندرستی دارم.

ساره بیات نیز در سخنانی عنوان کرد: نمی دانم چه باید بگویم فقط می خواستم امشب جای علی معلم را خالی کنم و خوشحالم این تندیس را از طرف او به اصغر فرهادی می رسانم.

برای اهدای جایزه دستاورد نوشتاری جواد طوسی روی صحنه آمد و این جایزه را به شهرام جعفری نژاد اهدا کرد.

طوسی با اشاره به شکل گیری خانه فرهنگ گفت: ویژگی بارز شهرام جعفری نژاد مستقل بودن است، یادم است شهرام در شماره ۳۸ مجله فیلم کار خود را آغاز کند که البته از همان اول گزیده کار بود و سپس در نشریه ای به نام صنعت سینما کار کرد و چند سال پایمردانه در نشریه خود فعالیت داشت. من و او به بهرام بیضایی ارادت ویژه داریم.

جعفری نژاد نیز گفت: علی جان دیدی بالاخره آمدم، اصلا فکر نمی کردم روزی که تو نباشی این جایزه را بگیرم، مدام به این فکر می کنم تو بر می گردی.

وی افزود: خانه فرهنگ پاتوق من و علی و جواد بود و ما باهم ضمن صحبت کردن، فیلم می دیدیم.

جعفری نژاد در ادامه به نقل خاطراتی از علی معلم پرداخت و اظهار کرد: او با همه کارهایش حتی با رفتنش ما را مبهوت کرد، نمی دانم چه زمان دوباره تو را می بینم اما امیدوارم جای خوبی برای ما در آن دنیا بگیری.

مهران مدیری سپس گفت: حتما علی معلم دوست ندارد ما غمگین باشیم پس بهتر است حالمان را عوض کنیم.

بزرگداشت محمدعلی کشاورز با حضور جمشید مشایخی

در ادامه مراسم، بزرگداشت محمدعلی کشاورز انجام شد و جمشید مشایخی برای اهدای جایزه به سن آمد اما از انجایی که برخاستن برای استاد کشاورز سخت بود مهران مدیری گفت ما برای اهدای جایزه به سوی او می رویم و سپس به سمت او رفتند و جایزه را اهدا کردند. کشاورز در سخنانی گفت: یاد آن بزرگوار علی معلم را گرامی می دارم، او در مجله خود تنها درباره سینما حرف نمی زد بلکه درباره تئاتر هم صحبت می کرد. اگر ما اعتقاد داریم که سینمایمان باید در دنیا شاخص باشد باید تئاتر قوی داشته باشیم. من خوشحالم که امشب سرورانم همچون جمشید مشایخی را می بینم. برای مردم ایران ارزوی موفقیت دارم این را هم باید بگویم که اگر تئاتر، تئاتر شود سینما هم جان می گیرد.

جمشید مشایخی هم بیان کرد: علی در قلب ما جا دارد. من خاک پای همه شما هستم. سپس لوح حافظ را به استاد کشاورز اهدا کرد.

شوخی مهران مدیری با امین حیایی و محمدرضا گلزار

در این بخش مراسم، مدیری که امین حیایی را در تصویر دید، گفت: ما سلیبریتی هستیم اما او چارلیبریتی است، اصلا ماها یه لیبریتی هستیم. گلزار را ببینید، اصلا با این تیپ ها من باید به خانه بروم.

سپس داریوش ارجمند برای اهدای جایزه بهترین فیلم مستند روی صحنه آمد. او گفت: واقعا بدون علی معلم سخت است، از وقتی از در وارد شدم دلم گرفت اما او همیشه با ما است. آن روزهای اول فکر می کردم سینما بی پشت و پناه شد و درست فکر می کردم.

جایزه بهترین مستند به «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» رسید

در این بخش جایزه به بهتاش صناعی ها و مریم مقدم برای فیلم «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» تعلق گرفت. بهتاش صناعی ها پس از دریافت جایزه از عوامل مجله دنیای تصویر و آذر معماریان تشکر کرد.

در ادامه آزیتا حاجیان و کوروش تهامی روی صحنه آمدند. حاجیان گفت: امیدوارم همه هنرمندان و عزیزان سلامت باشند. روح علی معلم شاد. تهامی نیز با خواندن شعری یاد علی معلم را گرامی داشت.

تندیس بهترین فیلمنامه مجموعه تلویزیونی برای «لیسانسه ها»

در این بخش تندیس بهترین فیلمنامه مجموعه تلویزیونی به سروش صحت و ایمان صفایی برای «لیسانسه ها» اهدا شد.

صحت پس از دریافت جایزه اش گفت: خوشحالم که در اینجا هستم و خوشحالم این جایزه را ما گرفتیم. او به کتی که در تن داشت اشاره کرد و گفت: من بعد از ۱۷ سال این کت را در می آورم.

او کت خود را در آورد و عنوان کرد: این کت را نگه می دارم اما یک کت دیگر برای ۱۷ دوره بعد می خرم.

جایزه ویژه هیات داوران برای محمدرضا گلزار

در ادامه امیر پوریا برای اهدای تندیس ویژه هیات داوران روی صحنه آمد و گفت: این جایزه بسیار مهم است، من اینجا هستم که از سوی دیگر داوران جایزه را به کسی اهدا کنیم که سال ها پیش وقتی علی معلم با او مصاحبه کرد از آثار او یاد کرد. او گفت این جایزه توسط حمید نعمت الله و علیرضا رییسیان اهدا می شود.

رییسیان با حضور روی سن گفت: تا شقایق هست زندگی باید کرد، امشب افراد زیادی هستند و یاد علی زنده است.

وی افزود: همیشه ستاره ها لطافت آسمان هستند و قرار است امشب به یک ستاره جایزه بدهیم. این جایزه به محمدرضا گلزار برای ایفای نقش در عاشقانه و سلام بمبئی اهدا می شود.

گلزار با تشکر از هیات داوران گفت: جای معلم خالی است، مطمئنم که شما هم با من هم عقیده هستید که نمی شود تصور کرد او حضور ندارد، من این جایزه را بعد از ۱۷ سال به فال نیک می گیردم و از عوامل این دو پروژه و هوادارانم که حامی من بودند تشکر می کنم.

سیما تیرانداز بهترین بازیگر زن کمدی سریال و هوتن شکیبا بهترین بازیگر مرد کمدی سریال شد

در ادامه مراسم الهام حمیدی و میلاد کی مرام برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن کمدی سریال روی سن آمدند. حمیدی گفت که امیدوار است که او یک روز این جایزه را ببرد و سپس میلاد کی مرام سیما تیرانداز را برای بازی در سریال «پادری» نام برد.

در ادامه کاندیدهای تندیس بهترین بازیگر مرد کمدی در حوزه سریال نام برده شد. مرجانه گلچین در این بخش برای اعلام جایزه بهترین مرد کمدی سریال ها روی سن آمد و گفت: من به خاطر علی معلم تیپ سفید زدم. او همیشه در قلب ماست.

گلچین اعلام کرد که تندیس این بخش به هوتن شکیبا برای سریال «لیسانسه ها» اهدا می شود. شکیبا روی سن آمد و درباره آشنایی اش با علی معلم سخنانی بیان کرد و گفت: آشنایی من با او در جشن پانزدهم بود که از من خواست با صدای دیبی صحبت کنم. الان نه او هست و هم دیبی ۲ سال است که ممنوع الفعالیت است و امیدوارم بتواند دوباره کار کند.

وی این جایزه را به پدرش تقدیم کرد.

چند جایزه اصلی برای «عاشقانه»

در بخش بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی از هنگامه قاضیانی و امین حیایی دعوت شد تا تندیس ها را اهدا کنند. قاضیانی بیان کرد: جای علی معلم خیلی خالیست اما او حضور دارد. خیلی خوشحالم که جایزه را به کسی می دهم که با او خاطره های خوبی دارم و او کسی جز ساره بیات برای سریال عاشقانه نیست.

ساره بیات بعد از دریافت جایزه اش از هیات داوران و از معماریان برای برپایی این جشن تشکر کرد.

پوران درخشنده و اسحاق خانزادی برای اهدای جایزه بعدی آمدند و درخشنده عنوان کرد: علی معلم رفت ولی جشن حافظ ماند. در بخش بهترین بازیگر مرد درام تندیس حافظ به هومن سیدی برای سریال عاشقانه تعلق گرفت.

سیدی گفت: فکر می کنم فقط در ایران این اتفاق رخ می دهد که در لحظه واحد هم خوشحال باشید و هم ناراحت و من خوشحال هستم برای دریافت این جایزه و ناراحتم که علی معلم نیست.

برای اعلام جایزه بهترین کارگردان تلویزیونی مهناز افشار روی سن آمد و گفت: خیلی خوشحالم گلزار جایزه گرفت. سوپراستار بودن نوش جانش و همچنین برای ساره بیات هم خوشحالم.

وی همچنین درباره معلم بیان کرد: سال گذشته خیلی علی معلم بازخواست شد به مکانی رفت و آمد داشت. آن افراد الان ناراحت نیستند؟ حرفی نزنیم که نتوانیم جبرانش کنیم. وی در ادامه از منوچهر هادی به عنوان بهترین کارگردان سریال برای ساخت عاشقانه نام برد و گفت چقدر خوش به حال ماست.

هادی از علی معلم یاد کرد و گفت: عاشقانه اول به مردم و دوم به مادر صوفیا یعنی یکتا ناصر تعلق دارد.

وی همچنین به مشکلات سریال عاشقانه اشاره کرد و گفت: بیشتر این مشکلات از وزارت ارشاد بود که در همه مشکلات رضا گلزار بسیار کمکمان کرد.

در ادامه مهران مدیری از «چهار قند» دعوت کرد تا روی سن بیایند تا جایزه بهترین سریال را اهدا کنند. غلامرضا نیکخواه، مهران غفوریان، یوسف تیموری و رضا داوودنژاد برای اهدای این جایزه بالا آمدند. در این بخش رضا جودی تهیه کننده سریال لیسانسه ها برنده تندیس شد.

یک جایزه ویژه برای احسان علیخانی

جایزه بهترین چهره تلویزیونی، آخرین جایزه بخش تلویزیون بود که یک جایزه به احسان علیخانی مجری رسید.

لادن مستوفی به عنوان یکی از اهداکنندگان جایزه گفت: یاد علی معلم گرامی باد، ما تا سال ها وام دار او خواهیم بود.

یکتا ناصر نیز گفت: من هیجان زده بودنم به دلیل جایزه همسرم بود، برای او خوشحالم چون می دیدم که چه با انرژی و تحمل و بردباری پروژه را به سرانجام رساند، از خانواده معلم نیز ممنونم که این شب های به یاد ماندنی را رقم زدند.

ماجرای قهر مهران مدیری و احسان علیخانی

احسان علیخانی پس از کسب جایزه اش گفت: در بین نامزدها دو رفیق خوب به نام رامبد و عادل دارم و نفر سوم هم مهران مدیری است کخ گویا مهران از من دلخور است چون هرگاه از من دعوت کرد نتوانستم به برنامه او بروم، صالح علا نیز حکم معلمی برای من دارد.

وی افزود: هرکدام از ما تلقی از جسارت و شجاعت داریم، من افراد شجاع را بسیار دوست دارم، چند روزی است عکسی دست به دست می شود که معادله شجاعت را تغییر داده است خدا باعث و بانی هر جنگی را به زمین گرم بزند دوست دارم جایزه ام را خانواده محسن حججی این بچه شیر ایرانی تقدیم کنم.

سعید راد در ادامه برای اهدای جایزه دوم ابتدا مقابل محمدعلی کشاوز تعظیم کرد و گفت: دوست دارم از نوید محمدزاده که بازی بسیار خوبی نیز دارد یاد کنم.

وی در ادامه یادی از علی معلم کرد و اظهار کرد: سال هایی که در غربت بودم افرادی در آنجا برنامه اجرا می کردند، مردی را دیدم که فوق العاده بود، او کسی نیست جز مهران مدیری.

تندیس دوم این بخش به مهران مدیری اهدا شد. مدیری گفت: این پنجمین تندیسی است که از جشن حافظ می گیرم و خوشحالم که این جایزه را از دست سعید راد گرفتم.

وی در ادامه با شوخی بیان کرد: احسان علیخانی چه گفت؟ گفت من با او قهرم؟ بله درست است قهرم! این را هم بگویم که محمدصالح علا کسی است که همه ما در تلویزیون شاگردش بوده‌ایم و به نظرم همه جایزه‌های دنیا را باید به او داد.

نشان کیارستمی برای رضا درمیشیان

نوبت به اهدای نشان عباس کیارستمی رسید که دومین سال آن است. همایون ارشادی برای اهدای این نشان روی سن آمد و گفت: از خانواده علی معلم که کاری کردند این جشن ادامه پیدا کند تشکر می کنم، مطمئنم حضور معنوی علی معلم و عباس کیارستمی سال ها ادامه خواهد داشت.

این جایزه به رضا درمیشیان تعلق گرفت. درمیشیان پس از کسب جایزه اش گفت: من نبود کیارستمی و معلم را باور ندارم اما می دانم حتما آنها در اینجا حضور دارند.

در ادامه مراسم مهران مدیری از کیهان کلهر به عنوان یک چهره جهانی یاد کرد و نام او را به عنوان برنده بهترین سازنده موسیقی متن اعلام کرد. مدیری به حضور کیهان کلهر اشاره کرد که در هیچ مراسمی شرکت نمی کند و او برای موسیقی متن فیلم لانتوری روی سن آمد و گفت: خیلی ممنونم از شما. امیدوارم لایق محبت تان باشم.

در بخش دیگر سیدضیاالدین دری برای اهدای جایزه بهترین تندیس دستاورد هنری روی صحنه آمد و گفت: امشب شب علی معلم است. ان شالله تا سی سال دیگر این جشن ادامه یابد و به جشنی مستقل در خاورمیانه تبدیل شود.

جایزه این بخش به عبدالله اسکندری برای چهره پردازی سه بعدی لانتوری تعلق گرفت و اسکندری با تشکر از خانواده علی معلم اظهار کرد: به رضا درمیشیان تبریک می گویم و می خواهم از شهامتش تشکر کنم.

بعد از تبریک های اسکندری، مدیری با شوخی گفت که آیا نمی خواهید از من تشکر کنید؟ چون من و اسکندری سال هاست اسنوکر بازی می کنیم و او همیشه مرا می برد و اخرین بار من او را بردم و به همین دلیل از من تشکر نکرد.

در میان مراسم کلیپی از هنرمندان زنده و درگذشته در دوران های مختلف جشن حافظ و سخنان کوتاهی از جایزه گرفتن آنها نمایش داده شد.

در ادامه لوریس چکناواریان روی سن آمد تا برنده جایزه بهترین ترانه را اعلام کند. تندیس حافظ بهترین ترانه تیتراژ اهدا شد به سالار عقیلی برای قطعه خون غزل در سریال معمای شاه. عقیلی گفت: خوشحالم با وجود مشکلاتی که سال گذشته بود این جشن برگزار شد، بها دادن به هنر این مرز و بوم از وظایف همه ما و دولت است. او همچنین با یادی از زنده یاد افشین یداللهی قطعه ای را زنده اجرا کرد.

مهران مدیری در سخنانی عنوان کرد: امشب از همه درگذشتگان یاد شد و من هم می‌خواهم نام عارف لرستانی را بیاورم (تشویق حضار) روحش شاد.

در ادامه مراسم جایزه بخش تدوین و فیلمبرداری سینمایی اهدا شد. نسرین مقانلو و بهنوش بختیاری برای اهدای جایزه روی سن آمدند.

جایزه بهترین تدوین تعلق گرفت به سجاد پهلوان زاده برای ماجرای نیمروز. پهلوان زاده در سخنانی گفت: ما جوان‌ها کمی دیر رسیدیم و آقای معلم را خوب ندیدیم. روحش شاد. از پدر و مادرم تشکر می‌کنم. آقای مدیری! تدوین فیلمتان خیلی خوب نبود، اما ما دوستتان داریم.

جایزه بهترین فیلمبرداری تعلق گرفت به هومن بهمنش برای «اژدها وارد می‌شود»

تندیس حافظ بهترین فیلمنامه به رضا عطاران برای فیلمنامه «دراکولا» تعلق گرفت. از آنجا که امسال دو جایزه فیلمنامه اهدا می‌شود تندیس دوم حافظ برای بهترین فیلمنامه سینمایی اهدا شد به نرگس آبیار برای فیلمنامه «نفس».

جایزه بهترین بازیگر زن را سارا رسول‌زاده اهدا کرد که جایزه اول به فاطمه معتمدآریا برای آباجان رسید. برنده جایزه دوم بهترین بازیگر زن نیز الناز شاکردوست برای فیلم «مبارک» بود.

نخستین تندیس بهترین بازیگر مرد سینما به جواد عزتی برای بازی در «ماجرای نیمروز» رسید.

دومین تندیس بهترین بازیگر مرد به شهاب حسینی برای بازی در فیلم فروشنده رسید که وی در سالن حضور نداشت.

سومین تندیس بهترین بازیگر مرد هم به نوید محمدزاده برای بازی در لانتوری رسید.

تندیس بهترین کارگردان سینما به محمدحسین مهدویان برای «ماجرای نیمروز» اهدا شد. او در سالن حضور نداشت و جایزه محمود رضوی تهیه کننده فیلم گرفت.

فاطمه معتمدآریا آخرین و مهم‌ترین جایزه جشن حافظ را اعلام کرد جایزه بهترین فیلم به «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی رسید. فرید مصطفوی، مدیر تولید «فروشنده» روی سن آمد تا پیام اصغر فرهادی را قرائت کند.

 


همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ

نامزدهای بخش سینمای هفدهمین جشن «حافظ» معرفی شدند.

فیلم‌هایی که در این بخش مورد داوری قرار گرفته‌اند شامل همه آثاری هستند که از نیمه دوم فروردین ۹۵ تا نیمه اول فروردین ۹۶ روی پرده رفته اند. هیات داوران تمام فیلم‌هایی را که در سال گذشته اکران عمومی گسترده داشته‌اند یا حتی در تک‌سانس‌های گروه هنر و تجربه اکران شدند، مورد بررسی قرار دادند. فهرست نامزدهای بخش سینمای هفدهمین جشن «حافظ» (دنیای تصویر) به شرح ذیل است:

بهترین فیلم مستند:

۱-آقای نخست‌وزیر (محمدرضا امامقلی)

۲-آوانتاژ (محمد کارت)

۳-آی آدم‌ها (رخشان بنی‌اعتماد)

۴-دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری (بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم)

۵-فیه ما فیه (صادق داوری فر)

بهترین دستاورد هنری:

۱- عبدالله اسکندری (طراحی چهره‌پردازی سه‌بعدی لانتوری)

۲- عباس بلوندی (طراح صحنه و لباس یتیم خانه ایران)

۳- بهزاد جعفری (طراحی صحنه و لباس ماجرای نیمروز)

۴- پدرام زرگر (چهره پردازی مَمیرو)

۵- امیرحسین قدسی و نگار نعمتی (طراح صحنه و لباس اژدها وارد می‌شود)

۶- آیدین ظریف (طراح صحنه و لباس سیانور)

۷- مهرشاد ملکوتی (طراحی صدا ایستاده در غبار)

۸- محمدرضا نجفی امامی ( طراحی جلوه‌های بصری رسوایی ۲)

۹- محمدرضا نجفی امامی ( طراحی جلوه‌های بصری مبارک)

۱۰- اصغر نژادایمانی (طراح صحنه و لباس نفس)

بهترین فیلمبرداری:

۱- علیرضا برازنده (سیانور)

۲- هادی بهروز (ایستاده در غبار)

۳- هادی بهروز (ماجرای نیمروز)

۴- هومن بهمنش (اژدها وارد می‌شود)

۵- حسین جعفریان (فروشنده)

۶- ساعد نیک ذات (نفس)

بهترین تدوین:

۱-سجاد پهلوان‌زاده (ماجرای نیمروز)

۲-نیما جعفری جوزانی (بارکد)

۳-مصطفی خرقه‌پوش (خوب، بد، جلف)

۴-هایده صفی یاری (فروشنده)

۵-هایده صفی یاری (لانتوری)

بهترین موسیقی متن:

۱- امیر توسلی (گشت۲)

۲- حبیب خزاعی فر (ماجرای نیمروز)

۳- کریستف رضاعی (اژدها وارد می‌شود شود)

۴- دلشاد شیخ (سلام بمبئی)

۵- حمیدرضا صدری (دراکولا)

۶- کیهان کلهر (لانتوری)

بهترین فیلمنامه:

۱- نرگس آبیار (نفس)

۲- ابراهیم امینی و محمدحسین مهدویان (ماجرای نیمروز)

۳- بهنام بهزادی (وارونگی)

۴- رضا عطاران (دراکولا)

۵- اصغر فرهادی (فروشنده)

۶- پیمان قاسم خانی (خوب، بد، جلف)

بهترین بازیگران مرد(دو جایزه):

۱- امیر جدیدی (من)

۲- پژمان جمشیدی (خوب، بد، جلف)

۳- هادی حجازی فر (ایستاده در غبار)

۴- شهاب حسینی (فروشنده)

۵- بهرام رادان (بارکد)

۶- یدالله شادمانی (َممیرو)

۷- جواد عزتی (ماجرای نیمروز)

۸- حمید فرخ نژاد (گشت۲)

۹- محسن کیایی (بارکد)

۱۰- محمدرضا گلزار (سلام بمبئی)

۱۱- نوید محمدزاده (لانتوری)

۱۲- احمد مهرانفر (ماجرای نیمروز)

۱۳- مهدی هاشمی (سیانور)

بهترین بازیگران زن(دو جایزه):

۱- پردیس احمدیه (لاک قرمز)

۲- بهنوش بختیاری (من)

۳- سارا بهرامی (خانه‌ای در خیابان چهل و یکم)

۴- پانته آ پناهی‌ها (نفس)

۵- لیلا حاتمی (من)

۶- سحر دولتشاهی (وارونگی)

۷- الناز شاکردوست (مبارک)

۸- ژاله صامتی (دراکولا)

۹- ترانه علیدوستی (فروشنده)

۱۰- هنگامه قاضیانی (دلبری)

۱۱- فاطمه معتمدآریا (آباجان)

۱۲- دیا میرزا (سلام بمبئی)

۱۳- ساره نورموسوی (نفس)

بهترین کارگردان:

۱- نرگس آبیار (نفس)

۲- رضا درمیشیان (لانتوری)

۳- بهروز شعیبی (سیانور)

۴- اصغر فرهادی (فروشنده)

۵- مصطفی کیایی (بارکد)

۶- محمدحسین مهدویان (ماجرای نیمروز)

بهترین فیلم:

۱- آباجان ( به تهیه‌کنندگی هاتف علیمردانی)

۲- اژدها وارد می شود (به تهیه کنندگی مانی حقیقی)

۳- ایستاده در غبار (به تهیه کنندگی حبیب والی نژاد)

۴- سلام بمبئی (به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی و پهلاج نیهالانی)

۵- فروشنده (به تهیه کنندگی الکساندر ماله گی و اصغر فرهادی)

۶- گشت۲ (به تهیه کنندگی حمید فرخ نژاد و سعید سهیلی)

۷- لانتوری (به تهیه کنندگی رضا درمیشیان)

۸- ماجرای نیمروز (به تهیه کنندگی سیدمحمود رضوی)

۹- َممیرو (به تهیه کنندگی مجید برزگر)

۱۰- نفس (به تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی و ابوذر پورمحمدی)

در هفدهمین جشن حافظ (دنیای تصویر) به روال دوره‌های قبل، در هشت رشته از برگزیدگان حوزه تلویزیون تقدیر به عمل می‌آید. در این بخش آثاری مورد بررسی قرار گرفته‌اند که سال ۱۳۹۵ از صدا و سیما پخش شده یا سریال‌هایی که سال گذشته وارد شبکه نمایش خانگی شده اند.

فهرست کامل نامزدهای بخش تلویزیون به شرح زیر است:

نامزدهای تندیس حافظ بهترین مجموعه تلویزیونی

۱- برادر (به تهیه‌کنند‌گی نعمت چگینی)

۲- پریا (به تهیه‌کنند‌گی اسماعیل عفیفه)

۳- عاشقانه (به تهیه‌کنند‌گی مهدی گلستانه، هومن کبیری)

۴- لیسانسه‌ها (به تهیه‌کنند‌گی رضا جودی)

۵- هشت ونیم دقیقه (به تهیه‌کنند‌گی بهروز مفید)

نامزدهای تندیس حافظ بهترین کارگردانی مجموعه تلویزیونی

۱- جواد افشار (برادر)

۲- حسین سهیلی زاده (پریا)

۳- شهرام شاه حسینی (هشت ونیم دقیقه)

۴- سروش صحت (لیسانسه‌ها)

۵- منوچهر هادی (عاشقانه)

نامزدهای تندیس حافظ بهترین فیلمنامه مجموعه تلویزیونی

۱- علی دادرس، آزیتا ایرایی، بابک کایدان (هشت و نیم دقیقه)

۲- سروش صحت و ایمان صفایی (لیسانسه‌ها)

۳- سعید فرهادی (پریا)

۴- آرش قادری (برادر)

۵- علیرضا کاظمی پور و سعید جلالی (عاشقانه)

نامزدهای تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی

۱- امیرحسین آرمان (پریا)

۲- پوریا پورسرخ (برادر)

۳- هومن سیدی (عاشقانه)

۴- بهرنگ علوی (هشت ونیم دقیقه)

۵- محمدرضا گلزار (عاشقانه)

۶- حسین یاری (برادر)

نامزدهای تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیونی

۱- بهرام افشاری (علی‌البدل)

۲- امیرحسین رستمی (لیسانسه‌ها)

۳- هوتن شکیبا (لیسانسه‌ها)

۴- امیر کاظمی (لیسانسه‌ها)

۵- مهران غفوریان (همسایه‌ها)

نامزدهای تندیس حافظ بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی

۱ -مهناز افشار (عاشقانه)

۲- ساره بیات (عاشقانه)

۳- الهه حصاری (هشت ونیم دقیقه)

۴- سارا رسول زاده (عاشقانه)

۵- بهاره کیان افشار (عاشقانه)

۶- لادن مستوفی (پریا)

نامزدهای تندیس حافظ بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی

۱- سیما تیرانداز (پادری)

۲- متین ستوده (لیسانسه‌ها)

۳- نگار عابدی (پادری)

۴- فرخنده فرمانی زاده (لیسانسه‌ها)

۵- نعیمه نظام دوست (همسایه‌ها)

همپچنین قرار است در هفدهمین جشن حافظ از بهترین چهره تلویزیونی هم تقدیر شود که نامزدهای این بخش عبارتند از: رامبد جوان(خندوانه)، محمد صالح علا(چشم شب روشن)، احسان علیخانی(ماه عسل)، عادل فردوسی پور(نود) و مهران مدیری(دورهمی).

برگزیدگان این بخش‌ها مرداد ماه در هفدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ معرفی می‌شوند.

همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ همه چیز درباره هفدهمین دوره جشن حافظ

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *