بررسی و نقد فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی

[ad id='39844']

فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی

منیژه حکمت با سومین اثر سینمایی خود «جاده قدیم» در بخش مسابقه سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور دارد. حکمت که تنها بانوی کارگردان حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران است تهیه کنندگی این پروژه را نیز برعهده دارد.
«جاده قدیم» داستان زنی کارمند را روایت می‌کند که شب عید نوروز با مشکلاتی مواجه می‌شود. نقش اصلی این فیلم برعهده مهتاب کرامتی است و آتیلا پسیانی و پرویز پورحسینی دیگر بازیگران این پروژه سینمایی هستند.

درباره فیلم

منیژه حکمت کارگردان «جاده قدیم» یکی از آثار سی و ششمین جشنواره فیلم فجر درباره شباهت یا تفاوت فضای فیلمش با دو فیلم قبلی خود، می‌گوید: «همیشه دغدغه‌هایم را درخصوص معضلات اجتماعی به تصویر کشیده‌ام و «جاده قدیم» هم همان تداوم همان دیدگاه، تفکر و اندیشه است اما در یک بستر اجتماعی متفاوت».

منیژه حکمت تهیه‌کننده و کارگردان سینمای ایران پس از یازده سال بار دیگر در مسند کارگردانی یک فیلم نشسته و «جاده قدیم» را در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش خواهد گذاشت. حکمت که پیش از این «زندان و زنان» و «سه زن» را در کارنامه کارگردانی خود داشته، «جاده قدیم» را با حضور مهتاب کرامتی و فرهاد اصلانی در سکوت کامل خبری جلوی دوربین برد و آن را در جشنواره فیلم به معرض قضاوت داوران و مردم خواهد گذاشت.

حکمت درباره شباهت یا تفاوت فضای فیلمش با دو فیلم قبلی خود، به ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، می‌گوید: «همانطور که قبلا گفتم خیلی کارگردان حرفه‌ای نیستم و دغدغه‌هایم را در خصوص معضلات اجتماعی و با هدف ایجاد یک جریان فکری، به تصویر می‌کشم. «جاده قدیم» هم تداوم همان دیدگاه، تفکر و اندیشه است اما در یک بستر اجتماعی متفاوت».

دو فیلم قبلی منیژه حکمت فضایی زنانه داشتند و مشکلات جامعه زنان را مورد بررسی قرار می‌دادند. این کارگردان درباره این که آیا این فیلم هم فضای زنانه دارد، می‌گوید: «بله این فیلم هم فضای زنانه دارد. یکی دیگر از معضلات بزرگی که جامعه ما و البته جامعه جهانی باید تکلیفش را با آن روشن کند، در این فیلم مطرح کرده‌ام. در حقیقت یکی از مشکلات عدیده‌ای که خانم‌ها به خصوص در ایران دارند و با آن درگیر هستند، در این فیلم بازگو می‌شود».

تهیه کننده شهر موش‌ها۲ و ورود آقایان ممنوع، البته تمایلی به توضیح بیشتر درباره موضوع فیلمش ندارد و می‌گوید: «اجازه بدهید فیلم دیده شود.» او در پاسخ به این سوال که چرا فیلم را در سکوت خبری ساخته است می‌گوید: «مردم به موقع از فیلم مطلع خواهند شد و فیلم اثر خودش را خواهد گذاشت. من فکر می‌کنم این فیلم با استقبال مردم روبه رو شود».

منیژه حکمت درباره پیش‌بینی‌اش از اتفاقی که در جشنواره سی و ششم برای فیلمش رخ خواهد داد می گوید: «من همه چیز را رصد می‌کنم؛ امسال فیلمسازانی که معمولا مورد تایید جشنواره هستند، در این رقابت حضور دارند اما من هم نمی‌خواهم نقش سیاهی لشکر جشنواره فیلم فجر را بازی کنم و به موفقیت فیلم‌ام امیدوارم و امید دارم داوری‌ها بر اساس عدالت و بر مبنای شاخصه‌های سینمایی و منافع ملی باشد».

 

نقد فیلم

«جاده قدیم» در شلوغی شب چهارشنبه سوری آغاز می‌شود. خیابان‌ها شلوغ است و مردم در ترافیک بی حد و حصر شهر گیر افتاده اند. این شلوغی به خانه بهرام هم کشیده شده است. بهرام پدر خانواده است که آتیلا پسیانی ایفاگر این نقش است و مهتاب کرامتی در نقش مینو همسر بهرام است. در خانه بهرام و مینو دو فرزند به نام‌های خسرو و شیدا زندگی می‌کنند که هر دو به نوعی ساختار جامعه را در هم شکسته اند. خسرو که محمدرضا غفاری ایفاگر این نقش است قبل از ازدواج رسمی و در دوران عقد زنش باردار می‌شود. ترلان پروانه هم که در نقش شیدا است تقریبا با موضوع حجاب بیگانه است و ادبیاتش کاملا دم دستی و خیابانی.

اما اوج داستان از شب عید نوروز آغاز می‌شود. جایی که مینو که رئیس بانک است، برای رفتن به خانه از تاکسی استفاده می‌کند. اما آن تاکسی به خانه مینو نمی‌رود و مینو را به «جاده قدیم» می‌برد و او مورد حمله راننده تاکسی قرار می‌گیرد.

در ادامه داستان و بعد اتفاقاتی که در فیلم رخ می‌دهد، مینو دچار افسردگی شدید می‌شود و داستان در اینجا شکل می‌گیرد. او برای آرامش دست به دامان سیگار می‌برد و با همه افراد اطراف خود سر دعوا دارد.

یکی از موضوعات مهم این فیلم بد حجابی بازیگران زن بود. در سکانسی از فیلم قسمتی از گردن مینو به صورت تار بر پرده نقره‌ای به نمایش در آمد؛ یا بهناز جعفری که یک کارمند بانک است به هیچ وجه در محیط کار از حجاب مناسب برخوردار نبود.

شاید نکته بعدی داستان تبلیغ محصولات و مواد غذایی در برخی پلان‌ها بود و حتی یک بانک خصوصی در فیلم تبلیغ شد.

برخی از سکانس‌های فیلم را کولاژی از فروشنده دانست و حتی قسمت‌هایی از فیلم الهامی از ساخته آخر اصغر فرهادی باشد.

یکی از موضوعات مهم این فیلم، توجه به قرآن کریم فقط در حد قرار دادن پول در بین کتاب خدا بود. دلیل اینکه قرآن را فقط برای این کار بخواهیم به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

نکته بعدی وجود خرده پیرنگ‌ها بود که در جهت پیشبرد داستان نبود. این موضوع به خوبی در قسمت‌های مختلف داستان معلوم است. مثل وام گرفتن یک مرد که قانون شکنی می‌کند یا وجود شخصیتی به نام مهرداد که فقط نامی از او برده شد و سرانجام این شخصیت معلوم نبود.

اما شاید نکته مثبت این فیلم بازی‌های مناسب بازیگران بود. در عین آشفتگی داستان آتیلا پسیانی و مهتاب کرامتی به خوبی توانسته بودند در شخصیت پردازی به موفقیت دست یافته بودند.

فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی  فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی 

[ad id='39844']

1 دیدگاه دربارهٔ «بررسی و نقد فیلم جاده قدیم منیژه حکمت با بازی مهتاب کرامتی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *