عوارض وحشتناک استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

[ad id='39844']

[stextbox id=’warning’]با توجه به مطالعات انجام شده توسط این آکادمی، تنها یک یا دو نفر از هر ۱۰۰ نفر دارای حساسیت لاتکس هستند. با این حال این آکادمی خاطرنشان می‌کند، کسانی که آلرژی‌های لاتکس دارند، می‌توانند از کاندوم‌های ساخته شده از لاستیک مصنوعی (مانند کاندوم‌های پلی اورتان) به عنوان انتخاب دوم استفاده کنند[/stextbox]

عوارض استفاده از کاندوم برای بدن انسان و آلت تناسلی

بسیاری از کاندوم‌ها از لاتکس تولید می‌شوند که این ماده از مایعی لاستیک مانند و چسبنده از برخی گونه‌های گیاهی استخراج می‌شود. آکادمی آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی گزارش کرده است که برخی افراد به پروتئین‌های موجود در این ماده حساسیت پوستی نشان می‌دهند. علائم این حساسیت ممکن است در نوع و شدت متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل عطسه، آبریزش بینی، کندی، خارش پوستی، خس خس سینه، تورم و سرگیجه است. در موارد خاص آلرژی‌های لاتکس می‌توانند به افت فشار خون، شوک آنافیلاکسی و حتی سکته مغزی بیانجامند.
با توجه به مطالعات انجام شده توسط این آکادمی، تنها یک یا دو نفر از هر ۱۰۰ نفر دارای حساسیت لاتکس هستند. با این حال این آکادمی خاطرنشان می‌کند، کسانی که آلرژی‌های لاتکس دارند، می‌توانند از کاندوم‌های ساخته شده از لاستیک مصنوعی (مانند کاندوم‌های پلی اورتان) به عنوان انتخاب دوم استفاده کنند.

عدم ایجاد سد مقاومت در برابر همه عفونت‌ها

کاندوم سد دفاعی کاملا امنی ایجاد نمی‌کند. در استفاده از کاندوم هنوز خطر ابتلا به برخی عفونت‌ها به خصوص در صورت پارگی حین استفاده وجود دارد. به طور کلی کاندوم در برابر HIV و بیماری‌های دیگر مانند سیفلیس، کلامیدیا، گونوره و HPV اثربخشی فوق العاده‌ای دارد. با این حال در حفاظت در برابر بیماری‌های منتقله از راه جنسی که می‌توانند لایه‌های بیرونی پوست مانند عفونت‌های شبه‌ای (scabies) و مسمومیت مولوسکوم (molluscum contagiosum) به طور کامل کاربردی نیست. انجمن بهداشت اجتماعی آمریکا خاطرنشان می‌کند که هرچند کاندوم‌ها می‌توانند خطر ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش دهند، اما به طور کامل طرفین شریک در رابطه را محافظت نمی‌کنند. علاوه بر این، تمام کاندوم‌ها با هم برابر نیستند: کاندوم‌های ساخته شده با پوست طبیعی (پوست حیوانات) یک مؤلفه موثر در جلوگیری از بارداری هستند، اما به اندازه کافی نفوذناپذیر نیستند که بتوانند در برابر انتقال ویروس HIV و دیگر STD‌ها سد دفاعی برقرار کنند.

ریسک بارداری

با اینکه در هر نوع روش کنترل بارداری همیشه خطر ابتلا به بارداری ناخواسته وجود دارد، اما از این بین کاندوم در پیشگیری از بارداری نسبت به سایر روش‌ها بسیار موثر است. با این حال مطالعات بیانگر آن است که دو نفر از هر ۱۰۰ زن که از کاندوم استفاده می‌کنند باردار می‌شوند حتی زمانی که از کاندوم به درستی استفاده کنند. این آمار در مقایسه با کسانی که از کاندوم استفاده نکردند، ۱۵ نفر از هر ۱۰۰ زن گزارش شده است. کاندوم‌های قدیمی می‌توانند شکننده‌تر و ضعیف‌تر باشند و خطر بارداری ناخواسته را افزایش دهند. به همین ترتیب، محصولات مبتنی بر روغن، مانند ژله و روغن‌های روان کاو، می‌توانند کاندوم را تضعیف و دچار پارگی کنند و بدین ترتیب شانس بارداری را افزایش دهند.
برخی از کاندوم‌ها محتوی ماده‌ای به نام nonoxynol-۹ هستند، ماده‌ای با خاصیت اسپرم کشی که به منظور جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود. با این حال، کاندوم‌های بدون مواد اسپرم کش به چند دلیل گزینه‌های بهتری هستند از جمله:

  • به نظر می‌رسد کاندوم‌های با خاصیت اسپرم کشی در جلوگیری از بارداری موثرتر از سایر کاندوم‌ها نیستند.
  • ماده Nonoxynol-۹ ممکن است باعث تحریک یا آسیب رساندن به سلول‌های پوست در واژن یا رکتوم شود. این ماده به طور بالقوه خطر ابتلا به عفونت‌ها را نیز افزایش می‌دهد.
  • این ماده نمی‌تواند از شما یا شریک زندگی شما در برابر اچ آی وی / ایدز یا سایر STI‌ها محافظت کند.
  • کاندوم‌های حاوی این مواد نسبت به سایر کاندوم‌ها گران‌تر بوده و عمر کوتاهتری دارند.

عدم رضایت شریک جنسی

شاید یکی از مهمترین عوارض کاندوم عدم رضایت شریک جنسی باشد. بعضی از مردان ادعا می‌کنند که هنگام استفاده از کاندوم دچار احساس سستی در آلت تناسلی می‌شوند و این به آن‌ها حس ناخوشایندی می‌دهد. برخی دیگر در استفاده از کاندوم احساس خستگی گزارش کرده اند. در این رابطه پیشنهاد می‌شود که سبک و اندازه‌های مختلف را بررسی کنند تا بتوانند نام تجاری را که برای هر دو طرف راحت باشد، پیدا کنند. پیدا کردن یک نوع کاندوم که به خوبی برای شما کار کند، ممکن است کمی در ابتدا طولانی باشد، اما در نهایت انتخابی مناسب به شما در کسب رضایت جنسی کمک شایانی می‌کند.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *