همه چیز درباره پیرس برازنان جمیزباند دهه ۹۰

[ad id='39844']

فیلم موزیکال و کمدی‌رمانتیکی که براساس نمایش موزیکالی به همین نام ساخته شد و مبتنی بر آهنگ‌های ABBA گروه موفق موسیقی پاپ است. مریل استریپ در نقش مادری به‌نام «دونا شریدان» بازی می‌کند و پیرس برازنان، کالین فرث و استلان اسکارشگورد، نقش‌های مقابل او را بازی می‌کنند.

پیرس در یازده‌سالگی ایرلند را ترک کرد و به روستایی در اسکاتلند رفت تا با مادرش که دوباره ازدواج کرده بود زندگی کند. وقتی ناپدری‌اش او را به سینما برد تا فیلم «پنجه‌طلایی» (۱۹۶۴) از مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» را ببیند هرگز گمان نمی‌کرد کودک ۱۱ساله‌ای که همراه اوست تا ۳۰ سال دیگر خودش بازیگر نقش «جیمز باند» خواهد شد.

او در ۱۶ سالگی در یک سیرک استخدام شد و سه سال در آنجا کار کرد. بعد از آن سه سال در مدرسه‌ی مرکز هنرهای نمایشی لندن تمرین بازیگری کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی خودش را به تئاتر سلطنتی یورک رساند و شش ماه بعد از نخستین بازی‌اش در صحنه‌ی تئاتر، از سوی تنسی ویلیامز برای بازی در اجرای بریتانیایی نمایش جدیدش «علامت باتری شیطان سرخ» انتخاب شد که بازی‌اش در این نمایش سروصدای زیادی در لندن به‌پا کرد.

برازنان دهه‌ی ۱۹۸۰ را با بازی در نقش کوتاه سینمایی و تلویزیونی آغاز کرد. بازی‌اش در یک مینی‌سریال امریکایی به‌نام «غارهای امریکا» (۱۹۸۱) او را به ستاره‌ای تلویزیونی بدل کرد. سال بعد در یک مینی‌سریال به‌نام «نانسی استور» برای تلویزیون بی‌بی‌سی بازی کرد که او را به نامزدی گلدن‌گلوب رساند. در پی این موفقیت به امریکا مهاجرت کرد و در کالیفرنیای جنوبی ساکن شد تا در نقش اصلی سریال کارآگاهی «رمینگتن استیل» (۱۹۸۲-۱۹۸۷) بازی کند. با پایان این سریال فعالیتش را در سینما دوچندان کرد و تا سال ۱۹۹۴ در ۹ فیلم سینمایی بازی کرد که عمدتاً فیلم‌های متوسطی بودند که در ژانرهای اکشن، هیجان‌انگیز، ماجراجویانه، وحشت و جنایی ساخته شده بودند.

پس از یک دوره‌ی شش‌ساله توقف در ساختن فیلم‌های «جیمز باند» به‌دلیل اختلافات حقوقی، سازندگان این مجموعه با پیرس برازنان یک قرارداد برای بازی در سه فیلم امضا کردند که در صورت موفقیت قابل افزایش به فیلم چهارم هم بود و این‌گونه برازنان در مهم‌ترین موقعیت حرفه‌ای‌اش قرار گرفت.

چهار فیلم برتر او را که شامل سه فیلم جیمز باندی است با هم مرور می‌کنیم:

ماما میا (Mamma Mia) (۲۰۰۸)

فیلم موزیکال و کمدی‌رمانتیکی که براساس نمایش موزیکالی به همین نام ساخته شد و مبتنی بر آهنگ‌های ABBA گروه موفق موسیقی پاپ است. مریل استریپ در نقش مادری به‌نام «دونا شریدان» بازی می‌کند و پیرس برازنان، کالین فرث و استلان اسکارشگورد، نقش‌های مقابل او را بازی می‌کنند. فیلم با وجود نقدهای متناقض از سوی منتقدان با استقبال تماشاگران مواجه شد و در مقابل بودجه‌ی ۵۲میلیون دلاری که برای ساخت آن هزینه شده بود توانست بیش از ۶۱۵ میلیون دلار فروش داشته باشد. جالب اینجاست که وقتی پیرس برازنان برای بازی در این فیلم قرارداد می‌بست هیچ‌چیزی راجع‌به آن نمی‌دانست و فقط به او گفته بودند که این فیلم قرار است در یونان فیلم‌برداری شود و مریل استریپ در آن بازی می‌کند. او هم گفته بود پای هر قراردادی را که در آن پای مریل استریپ وسط باشد، امضا می‌کند.


گُلدن‌آی (GoldenEye) (۱۹۹۵)

در نخستین فیلم پیرس برازنان در نقش «جیمز باند» مأمور مخفی MI۶ که در ژانر اکشن، ماجراجویانه و هیجان‌انگیز است، جیمز باند با تنها بازمانده‌ی یک مرکز تحقیقاتی نابودشده‌ی روسی همکاری می‌کند تا از سرقت یک اسلحه‌ی هسته‌ای فضایی توسط مأموری که پیش‌تر تصور می‌شد مرده است، جلوگیری کند. این فیلم هفدهمین فیلم از مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» محسوب می‌شود. در این فیلم جودی دنچ در نقش «ام» بازی کرد تا نخستین زنی باشد که در این مجموعه فیلم‌ها این نقش را بر عهده می‌گیرد. فیلم ۳۵۰میلیون دلار فروش داشت، نقدهای مثبتی گرفت و در دو رشته‌ی فنی نامزد بفتا شد. پیش از انتخاب برازنان برای نقش «جیمز باند»، مل گیبسون، هیو گرانت و لیام نیسون در نظر گرفته شده بودند.


فردا هرگز نمی‌میرد (Tomorrow Never Dies) (۱۹۹۷)

هجدهمین فیلم از مجموعه‌ی «جیمز باند» و دومین حضور برازنان در این نقش، یک غول رسانه‌ای را هدف قرار داده که در پی افروختن شعله‌های جنگ جهانی سوم با شروع جنگ بین بریتانیا و چین است و جیمز باند مأمور می‌شود تا او را متوقف کند. هم‌زمانی اکران این فیلم با «تایتانیک» باعث شد تنها فیلم جیمز باندی برازنان باشد که در هفته‌ی اول اکران پرفروش‌ترین فیلم جدل نشود و بعد از «تایتانیک» (پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما در آن زمان) در رتبه‌ی دوم ایستاد. این فیلم نهایتاً با ۳۵۵میلیون دلار فروش جهانی به کار خود پایان داد، ضمن این‌که توانست نامزد بهترین ترانه‌ی گلدن‌گلوب هم بشود.


دنیا کافی نیست (The World Is Not Enough) (۱۹۹۹)

در سومین بازی پیرس برازنان در نقش «جیمز باند» و نوزدهمین فیلم این مجموعه، وقتی «باند» از دختر یک غول نفتی در برابر تروریستی که یک بار پیش‌تر او را ربوده محافظت می‌کند، از یک نقشه‌ی اتمی پرده برمی‌دارد. این فیلم ۳۶۲میلیون دلار فروش کرد. برازنان بعد از این فیلم هم در یک فیلم جیمز باندی دیگر با نام «روزی دیگر بمیر» (۲۰۰۲) بازی کرد و البته اشتیاقش را از ادامه‌ی حضور در این فیلم‌ها مخفی نکرد و گفت دوست دارد مثل شان کانری در شش فیلم جیمز باندی بازی کند، اما در زمان اکران «روزی دیگر بمیر» با خود اندیشید دارد پنجاه‌ساله می‌شود و ممکن است سرنوشت تلخی مثل فیلم‌های آخر راجر مور پیدا کند. پس از ادامه‌ی این نقش کنار کشید تا دنیل کریگ ششمین جیمز باند تاریخ سینما شود.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *