نقد بررسی فیلم گاتی (Gotti) جان تراوولتا

[ad id='39844']

[quote]ولی چند ماه بعد، عکس‌های جان تراوولتا در کنار بیوه سالمند جان گاتی منتشر شد و اعلام شد که «کلی پرستون» زن خود تراوولتا قرار است نقش همسر جان گاتی را در فیلم بازی کند.[/quote]

گلن کنی، منتقد نیویورک تایمز، می‌نویسد تعجبی ندارد که «گاتی» فیلم مزخرف دلگیری از آب درآمده، اما شمار وجه‌های گوناگون این مزخرف دلگیر،‌ تکان‌دهنده است. منتقد «برایان تالریکو»‌ می‌نویسد جان گاتی ممکن است قاتل بوده،‌ ولی قاتل هم شایسته فیلم بهتری از این است.

با این همه، به قول استیون ویتی،‌‌ منتقد دیلی ‌نیوز نیویورک، بازیگر جان تراوولتا که فیلم گاتی را تهیه کرده،. از بازی در نقش اول آن، لذت برده، چون صحنه‌های فیلم را مثل ساندویچ کوفته، می‌جود و با کلاه‌گیس‌های نقره‌ای و کت‌شلوارهای برق‌دار، با تفرعن دستور فریاد می‌زند.

اما «پیتردبراج» در نشریه تخصصی «ورایتی» می‌نویسد خنده‌دار است که این هنرپیشه شاخص، برای فیلمی با مقاصدی آشکارا مشکوک،‌ این همه زحمت کشیده.

«جان گاتی» خوش‌قیافه و شیک‌پوش، بعد از آنکه با از میان برداشتن رقبا، به مقام ریاست خاندان تبهکاری نیویورکی «گامبینو» رسید،‌ به سرعت به عنوان چهره‌ای خبرساز، در کنار بازیگران مشهور هالیوود و ستارگان موسیقی پاپ و سیاستمداران جنجالی، در رسانه‌های نیویورک برای خود جای والائی پیدا کرد، و هر چند روز یک بار،‌. خبری در باره او منتشر می‌شد.

گاتی که در فقر بزرگ شده بود،‌ به سرعت در تشکیلات زیرزمینی تبهکاران سازمان‌یافته، مدارج ترقی را طی کرد. از آنجا که اعضای باند او زیر نظر «انی‌یلو دلاکروچه»‌ در معاملات موادمخدر وارد شده بودند،‌ گاتی می‌ترسید که به همراه برادران و همکارانش، به دستور پال کاستلانو، رئیس خاندان گامبینو، کشته شود و به همین سبب، با توطئه‌ای توانست در دسامبر ۱۹۸۵، پال کاستلانو را به قتل برساند و چندی بعد، خودش ریاست خاندان گامبینو را در دست گرفت.

خاندان گامبینو از طریق کلاهبرداری، زورگیری، آدم‌ربائی، نزول‌خواری، شرط‌بندی و قمار غیرقانونی، فحشا و باج‌گیری صدها میلیون دلار درآمد داشت. یک دستیار گاتی،‌ در آمد شخص او را سالی ۵ تا ۲۰ میلیون دلار تخمین زده بود.

برخلاف روسای سنتی مافیا، گاتی از مطرح شدن در رسانه‌ها لذت می‌برد و روزنامه‌های نیویورک به او لقب «تفلان»‌ دادند، زیرا سه محاکمه بزرگ و پرسروصدا، به برائت او انجامید.

کارآگاهان اف بی آی که مدام در تعقیب او بودند، از طریق ضبط مخفیانه مکالمات او و زیردستانش، پرونده قطوری برای او ساختند و با استفاده از شهادت یکی از همکاران نزدیکش،‌ سرانجام موفق شدند در یک محاکمه جنجالی‌، در سال ۱۹۹۱ علیه او از دادگاه حکم بگیرند. گاتی، که به «دان شیک‌پوش» مشهور بود، سرانجام در سال ۲۰۰۲ در زندان در گذشت.

قبل از جان تراوولتا،‌ بازیگرهای متعددی در فیلم‌های سینمائی و تلویزیونی، در نقش جان گاتی روی پرده ظاهر شدند. نخستین آنها، یک فیلم داستانی بود تولید شبکه تلویزیونی «سی بی اس»، براساس پرونده‌های دادگستری فدرال در باره محاکمه‌ موفقیت‌آمیزی که به محکومیت گاتی انجامید، با شرکت بازیگر انتونی جان دیویدسون در نقش گاتی، تحت عنوان «گیرانداختن گاتی».

در سال ۱۹۹۶، بازیگر برجسته لاتینی‌تبار نیویورکی، «آرماند آسانته» برای ایفای نقش گاتی در فیلمی که شبکه اچ بی او تولید کرد،‌ جایزه امی دریافت کرد.

در سال ۱۹۹۸ شبکه تلویزیونی «ان بی سی»‌ زندگی جان گاتی را در یک سریال چند قسمتی به نام «شاهد تبهکاران» نمایش داد،‌ با بازی «تام سیزمور».

سه سال بعد از آن، شبکه تلویزیوند کابلی «تی ان تی» فیلمی براساس کتاب «رئیس رئیس‌ها»‌ پخش کرد که نقش گاتی را در آن «سانی ماری‌نلی» ایفا کرد،‌ و سرانجام در سال ۲۰۱۰ در فیلم سینمائی «باشگاه سیناترا» بازیگر «دنی نوچی» در نقش جان گاتی ظاهر شد.

چنانکه «ریچارد جانسون» سردبیرباسابقه ستون شایعات جنجالی روزنامه «نیویورک پست»، گزارش می‌دهد، مسیر پرپیچ‌وخم فیلم «گاتی» ده سال پیش آغاز شد، بعد از آنکه «مارک فیور»، سینماگری که فقط یک فیلم تهیه کرده بود، حقوق فیلم کردن کتابی که جان جونیور، پسر جان گاتی، در باره پدرش، نوشته بود، را بدست آورد و بلافاصله خبر ملاقات او با جان تراوولتا منتشر شد.

اما فیلمی که قرار بود خاطرات بزرگ شدن زیر سایه یک پدر تبهکار باشد، به تدریج به زندگینامه خود جان گاتی تبدیل شد و چندین اسم عوض کرد.

ابتدا نام فیلم «گاتی: سه نسل» بود، و قرار بود آن را «نیک کاساواتیس»‌، پسر «جان کاساواتیس» فقید، قهرمان سینمای مستقل آمریکا، کارگردانی کند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در اوائل تابستان ۲۰۱۱، در نیویورک، با شرکت جان تراوولتا، اعلام شد که لیندسی لوهان، ستاره جنجالی سینما و قهرمان صفحات شایعه رنگین‌نامه‌ها، قرار است نقش ویکتوریا، دختر جان گاتی را در فیلم برعهده بگیرد. لوهان حتی با موهای بلوند به سبک دختر جان گاتی، در این مصاحبه مطبوعاتی در کنار ویکتوریا گاتی،‌ که نویسنده و مجری تلویزیونی شده بود، عکس انداخت.

«جو پچی»، بازیگر ایتالیائی-تبار که در چندین فیلم از جمله «گود فلاز» از مارتین اسکورسزی، نقش تبهکاران مافیا را بازی کرده، برای بازی در نقش «انجلو روجی‌یرو»‌ دستیار جان گاتی انتخاب شد.

جان جونیور در این مصاحبه مطبوعاتی گفت پدر من یک چهره یک شاخص بود، قاتل بود. گنگستر بود. اما مرد مردان بود و برای همه گناهانی که مرتکب شده بود یا نشده بود، هزینه پرداخت.

اما به زودی معلوم شد که مارک فیور همان مارکو فیور است که ده سال قبل از آنکه به عنوان تهیه‌کننده فیلم «گاتی» وارد کار سینما بشود، به جرم میلیون‌ها دلار کلاهبرداری در بازار سهام، به چهار سال حبس محکوم شده بود.

ولی چند ماه بعد، عکس‌های جان تراوولتا در کنار بیوه سالمند جان گاتی منتشر شد و اعلام شد که «کلی پرستون» زن خود تراوولتا قرار است نقش همسر جان گاتی را در فیلم بازی کند.

در این مقطع،‌ نیک کاساواتیس کنار رفته بود و اعلام شد «بری لوینسون»‌ کارگردان برجسته هالیوود، فیلم گاتی را کارگردانی خواهد کرد. جیمز توبک قرار بود سناریست باشد و حتی «ال پاچینو» هم پذیرفته بود نقش «نیل دلاکروچه» یکی از اعضای باند تبهکاری «گامبینو» را در فیلم بر عهده بگیرد.

ولی به زودی معلوم شد که مارک فیور نتوانسته سرمایه لازم برای تولید این فیلم را جمع کند.

دو سال بعد، در سال ۲۰۱۳ هالیوود ریپورتر گزارش داد که فیلم گاتی دوباره برقرار شده و این بار،. سالواتوره کارپانزانو، که با فیور در زندان پنسلیوانیا آشنا شده بود، می‌خواهد برای تهیه فیلم از خارج از آمریکا پول بیاورد.

در سال ۲۰۱۴، ماموران «اف بی آی»‌ کارپانزانو را به جرم ۱.۸ میلیون دلاری کلاهبرداری‌ دستگیر کردند. بنا به گزارش نیویورک تایمز، کارپانزانو از یک مهاجر ایرلندی که از ساخت‌وساز پولدار شده بود،‌ این پول را علی ‌الحساب گرفته بود تا بعدا از محل پولی که قرار بود از خارج بیاورد، جبران کند، ولی سرمایه‌دار خارجی در کار نبود. کارپانزو فعلا در انتظار محاکمه در زندان به سر می‌برد.

در سال ۲۰۱۶،. بار دیگر فیلم «گاتی» خبر ساز شد. حالا دیگر از بری لوینسون و جیمز توبک و ال پاچینو خبری نبود. این دفعه اعلام شد که بازیگر «که‌وین کانالی» که در سریال «آنتوراج»‌ شبکه اچ بی او نقش داشت، قرار است کارگردان فیلم گاتی بشود.

نویسنده «ریچارد جانسون» می‌نویسد «جری کاپه‌چی» سردبیر وب‌سایتی که اخبار مافیا را منتشر می‌کند، به او گفت روزی داستان ساخته شدن فیلم گاتی را باور خواهد کرد که آن را به چشم خودش روی پرده ببیند.

هفت ماه فیلمبرداری

اما فیلمبرداری فیلم «گاتی» با شرکت جان تراوولتا، تنها کسی که ده سال به پای آن صبر کرده بود، سرانجام به جای نیویورک در شهر «سین‌سیناتی» ایالت اوهایو آغاز شد، چون این ایالت به فیلمسازها معافیت‌های مالیاتی می‌دهد. بعد از هفت ماه، اواخر فیلم را در خود نیویورک کار کردند.

نوامبر سال گذشته، یک مشاور مطبوعاتی هنرپیشه‌ها، که ده سال پیش، اولین دیدار مارک فیور و جان تراوولتا را جور کرده بود، مدعی شد که فیور ۳۵ هزار دلار بابت آن قرار به او بدهکار است. ریچارد جانسون می‌نویسد وقتی در این باره به فیور تلفن زد، فیور به او گفت دیگر هیچوقت به من تلفن نزن.

اواخر سال گذشته، دسامبر ۲۰۱۷، شرکت «لاینزگیت» که قرار بود فیلم را همان ماه در سینماها بگذارد، حقوق خود را به تهیه‌کننده‌های فیلم پس داد. تراوولتا شاکی بود که فیلم، ارزش دارد در سینماهای بیشتری گذاشته شود.

ادوارد والسون، تهیه‌کننده چند تا از فیلم‌های «وودی آلن»، دست به کار شد تا برای فیلم گاتی پخش‌کننده بهتری پیدا کند.

ماه می امسال، ۲۰۱۸،. فیلم «گاتی» با موسیقی هنرمند هیپ هاپ «پیت بول»‌ در جشنواره سینمائی کن افتتاح شد و در مراسمی در این جشنواره، به جان تراوولتا هم یک جایزه برای خدماتش به سینما اهدا شد.

در جشنواره کن،‌ مجله هالیوود ریپورتر در باره فیلم «گاتی» نوشت: «مزخرف، ضعیف نوشته شده، فاقد تنش، مسخره در بعضی‌ جاها، و بی حال و رمق در جاهای دیگر.

اما وقتی تراوولتا همان موقع در اینستاگرام برای خودش حساب کاربری باز کرد، ظرف ۲۴ ساعت، نیم میلیون نفر به حساب او ملحق شدند،‌ و در تجلیل از او، یک پیتزا فروشی در «بنسون‌هرست»، محله قدیم جان گاتی در ناحیه «کوئینز» شهر نیویورک، یک پیتزای جدید به نام جان تراوولتا زد و عکس او را در حال خوردن آن، منتشر کرد.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *