معرفی برترین فیلمهای کره ای تاریخ سینما

[ad id='39844']

[quote]«جنگ جهانی زد» (World War Z) را فراموش کنید! «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead) را همینطور! فیلم کره ای «قطار بوسان» (Train to Busan) بدون شک بهترین فیلم زامبی محوری است که تاکنون ساخته شده است.[/quote]

 

 

۱۰- تائه گوک گی: برادران در جنگ (۲۰۰۴)

چه کسی گفته که تنها هالیوود می تواند فیلم های جنگی در کلاس جهانی بسازد؟! فیلم کره ای «تائه گوک گی: برادران در جنگ» (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) فیلمی جنگی است که جنگ و عواقب ناگوار آن را به چالش می کشد به نحوی که از این حیث و جهات بسیار دیگر می توان آن را با فیلم ماندگار «نجات سرباز رایان» (Saving Private Ryan) مقایسه کرد. مقیاس و بزرگی این فیلم بسیار فراتر از یک فیلم کره ای و حتی آسیایی است و همه چیز را در بهترین شکل ممکن به نمایش می گذارد.

در فیلم مذکور شخصیت های اصلی داستان قهرمانانی هستند که جنبه های انسانی آن ها بیش از هر فیلم دیگری برجسته سازی شده است که کمتر در فیلم های هالیوودی مورد توجه قرار می گیرد. اگر چه در برخی از موارد تکان های دوربین در صحنه های نبرد و درگیری ممکن است برایتان غیرمعمول باشد اما حس واقعی بودن فیلم را تشدید کرده و تصویری خیره کننده و البته تکان دهنده از جنگ دو کره را در برابر چشمان خود خواهید دید.

۹- داستان دو خواهر (۲۰۰۳)

گاهی اوقات فیلم کره ای «داستان دو خواهر» (A Tale of Two Sisters) مانند یک فیلم ترسناک کلیشه ای به نظر می رسد اما به شما اطمینان می دهیم که اینگونه نیست حتی اگر در ظاهر چنین باشد. ترسناک نامیدن این فیلم کمی بی عدالتی است زیرا فیلم «داستان دو خواهر» را باید ترکیبی از یک درام دردآور و یک تریلر روانشناسانه دانست. موسیقی متن ، فیلم برداری و نورپردازی به کار گرفته شده در این فیلم همراه با داستان پردازی تاریک و تکان دهنده آن، از این شاهکار کره ای تجربه ای فراموش نشدنی ساخته است. بازی هایی که شخصیت های اصلی داستان ارایه می دهند کاملاً بی نقص است و به سادگی نمی توان از کنار بازی جونگ اه یوم گذشت که نقش نامادری فیلم را بازی کرده و بازی او را باید بسیار نمادین و تکان دهنده دانست که حتی پس از پایان فیلم نیز برای مدتی در ذهن شما باقی خواهد ماند.

با این تصور که صحنه های ترسناک ناگهانی در فیلم وجود داشته که به یکباره شما را از روی صندلیتان به هوا بلند خواهد کرد به سراغ این فیلم نروید زیرا در این صورت بسیار ناامید خواهید شد. در عوض، انتظار یک فیلم با داستانی پیچیده که هر بار پیچشی جدید در داستان آن رخ می دهد را داشته باشد که تاثیر روانی آن برای مدتی با شما باقی خواهد ماند. بدون شک «داستان دو خواهر» یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای کره است.

۸- قطار بوسان (۲۰۱۶)

«جنگ جهانی زد» (World War Z) را فراموش کنید! «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead) را همینطور! فیلم کره ای «قطار بوسان» (Train to Busan) بدون شک بهترین فیلم زامبی محوری است که تاکنون ساخته شده است. داستان این فیلم در دنیایی کاملاً معمولی و امروزی است که در آن زامبی ها به جای آن که به شیوه معمول سینما و تلویزیون تلو تلو خوران باعث خنده شما شوند، به معنای واقعی کلمه شما را در وحشت فرو خواهند برد. در این فیلم شاهد حمله های سریع و ترسناک زامبی ها، حرکات باورنکردنی دوربین در زوایای مختلف و ترس های ناگهانی هستیم که در تمام طول فیلم شما را روی صندلیتان نیم خیز خواهد کرد.

جلوه ها بصری فیلم بسیار خیره کننده بوده و صحنه و اتفاقات فیلم به نحوی هستند که به طور کامل توسط بیننده حس خواهند شد. چنین تصویرپردازی های خیره کننده و بی سابقه ای با توجه به این نکته که فیلم های کره ای در مقایسه با فیلم های هالیوودی از بودجه های بسیار کمتری برخوردارند، شما را شگفت زده خواهد کرد. اگر شما هم از علاقمندان به ژانر زامبی هستید بدانید که تماشای فیلم «قطار بوسان» برای شما یک باید محسوب می شود.

۷- کنیز (۲۰۱۶)

آخرین فیلم ساخته چان ووک پارک مشهور که بسیاری او را به خاطر فیلم «پیر پسر» (Oldboy) می شناسند، با عنوان «کنیز» (The Handmaiden) چیزی فراتر از یک تریلر عاطفی و رمانتیک است. اگر چه این فیلم در مورد موضوعی حساس و غیراخلاقی است اما جنبه های هنری فیلم را نباید نادیده گرفت. سکانس های دیدنی، زاویه بندی های دوربین و دیگر جنبه های زیبایی شناختی فیلم به مانند دیگر آثار پارک، طرفداران سینما را حیرت زده خواهد کرد. داستان فیلم گاهی اوقات کمی عجیب و غریب می شود اما این موضوع بر جنبه رازآلود بودن فیلم می افزاید.

سیر روایی داستان فیلم بسیار بی نقص بوده و در تمام طول ۱۴۴ دقیقه خود برای لحظه ای احساس کند پیش رفتن داستان را نخواهید داشت. قبل از تماشای این فیلم باید بار دیگر تاکید کنیم که این فیلم دارای داستانی حساس و صحنه هایی نامناسب است؛ از این رو قبل از تماشای فیلم «کنیز» به این مسئله توجه داشته باشید.

۶- تعقیب گر (۲۰۰۸)

نام سینمای کره و کره ای ها با فیلم های تریلر جنایی و اکشن بزرگ و هیجان انگیز عجین شده است. فیلم «تعقیب گر» (The Chaser) نیز یکی دیگر از این فیلم های تریلر دیدنی است که بخش هایی از آن بر اساس اتفاقات واقعی ساخته شده است. گاهی اوقات تماشای صحنه های خشن فیلم غیرممکن می شود اما داستان های فرعی فیلم باعث شده که بسیاری از طرفداران سبک نوآر از تماشای این فیلم لذت ببرند.

وفور احساسات و تغییر آن ها در طول فیلم و تلاش پلیس برای متوقف کردن قاتل سریالی داستان شما را به شدت درگیر خود خواهد کرد و تماشای تبدیل شدن امید آن ها به ناامیدی دل شما را به درد خواهد آورد. بازیگران فیلم بازی های بی نقص و قابل باوری ارایه داده اند اما بهترین نقش آفرینی فیلم را باید از آنِ جونگ وو ها دانست که نقش قاتل سریالی روان پریش، ترسناک و ضد اجتماعی فیلم را بازی می کند.

۵- میزبان (۲۰۰۶)

فیلم کره ای «میزبان» (The Host) در مورد یک هیولاست که علاوه بر صحنه های ترسناک، صحنه های کمیک جذابی نیز در خود دارد. اصیل بودن هیولای فیلم و سادگی داستان باعث شده که تماشای فیلم و تعقیب داستان آن بسیار آسان بوده و دستکم ارزش تماشا کردن و وقت گذاشتن را داشته باشد. اگر چه در این فیلم از جلوه های تصویری کامپیوتری استفاده شده اما این موضوع از زیبایی های بصری آن نکاسته است.

بدون شک هالیوود باید استفاده از فیلم سازان کره ای را در دستور کار قرار دهد زیرا مشخص شده که آن ها در استفاده بهینه از بودجه مهارت بالایی دارند. حتی اگر تماشای یک فیلم کره ای در مورد هیولایی جدید شما را اغوا نمی کند، می توانید تنها برای یک سرگرمی با کیفیت و ناب به تماشای فیلم «میزبان» بنشینید.

۴- خاطرات قتل (۲۰۰۳)

فیلم «خاطرات قتل» (Memories of Murder) را بسیاری نمونه کره ای فیلم «زودیاک» (Zodiac) دانسته اند، اگر چه این فیلم کره ای ۴ سال پیش از نسخه آمریکایی منتشر شده و اشتراکاتی نیز با فیلم «لس آنجلس محرمانه» (L.A. Confidential) دارد. زمان فیلم که در دهه ۸۰ رخ می دهد به زیبایی و با یک فیلم برداری بی نقص به تصویر کشیده شده است.

حتی در لحظاتی از فیلم شاهد صحنه های کمیکی خواهید بود که بدون شک حال و هوایتان را عوض خواهد کرد و تنش موجود در فیلم را هوشمندانه خواهد شکست. هالیوود بدون شک باید با تماشای این چنین فیلم هایی مشق فیلم سازی کند که چگونه می توان با کمتری بودجه و بازیگرانی ناشناخته تریلری جنایی درگیر کننده و پرهیجانی این چنین با سیر روایی تند و سرگرم کننده و البته بن مایه های طنز ساخت.

۳- مادر (۲۰۰۳)

فیلم کره ای «مادر» (Mother) که شاهکاری دیگر از بونگ جون هو کارگردان فیلم «خاطرات قتل» است یک فیلم درگیر کننده و هوشمندانه دیگر است که ما را به یاد فیلم های آلفرد هیچکاک می اندازد. این فیلم داستان بی پایان تلاش های یک مادر برای اجرای عدالت در حق پسرش را روایت می کند که به نظر او به ناحق به جرم قتل محکوم شده است. فیلم «مادر» از آن جمله فیلم های کره ای است که آرام آرام شما را درگیر کرده و از درون شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این فیلم دارای صحنه های بسیاری است که تنها در شاهکارهای سینمایی دیده می شوند؛ جایی که یک صحنه ظاهراً آرام به یک انفجار ناگهانی در عواطف تبدیل شده و پایانی اکشن را در پی دارد.این فیلم را نیز باید در زمره فیلم های برتر کره ای قرار دارد که دیدن آن ها یک باید محسوب می شود.

۲- من شیطان را دیدم (۲۰۱۰)

ترسناک، نفرت انگیز و مشمئز کننده. فیلم کره ای «من شیطان را دیدم» (I saw the Devil) باعث شده که خشونت موجود در فیلم های کوئنتین تارانتینو در مقایسه با آن چیزی فراتر از یک بازی کودکانه به نظر نرسند. این فیلم داستان انتقام یک مامور مخفی از قاتل سریالی را روایت می کند که با هر داستان انتقامی که تاکنون شنیده و دیده اید متفاوت است. نکته ترسناک اصلی فیلم در این است که هر دو شخصیت اصلی فیلم قصد دارند به هر طریق ممکن بدترین ترس و وحشت و درد را به طرف مقابل وارد کنند.

این تریلر زشت و دردناک شما را به یاد فیلم کلاسیک «هفت» (Se7en) خواهد انداخت و بدون شک شاهکار خونریزی و بیرحمی سینماست. بدین ترتیب تماشای این فیلم برای کسانی که دل نازکی دارند توصیه نمی شود اما برای کسانی که به تماشای فیلم های جنایی در مورد قاتلین سریالی علاقه دارند، فیلم کره ای «من شیطان را دیدم» بهترین گزینه ای است که می توانند در این ژانر داشته باشند.

۱- پیر پسر (۲۰۰۳)

برای بسیاری از کسانی که علاقمند به سینما بوده و خارج از کره زندگی می کنند، فیلم «پیر پسر» (Oldboy) اولین فیلم کره ای است که به تماشای آن نشسته اند. اکنون اما این فیلم کره ای یک فیلم شناخته شده در سراسر جهان است که بازسازی ناموفقی در هالیوود داشت اما نسخه کره ای را می توان شاهکار بی بی دلیل و سنگ محک سینمای کره به شمار آورد. بسیاری از سینمادوستان تنها پس از تماشای فیلم «پیر پسر» و احساس زیبایی و جذابیت آن بود که زبان به تمجید از سینمای کره گشودند. با یک داستان بسیار اصیل و اروجینال، این فیلم یک درام روانشناسانه پیچیده است که بسیار بهتر از فیلم های هالیوودی در این ژانر عمل کرده است.

[ad id='39844']

2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی برترین فیلمهای کره ای تاریخ سینما»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *