نقد بررسی بازی Marvel’s Spider-man PS4

[ad id='39844']

[quote]سیستم مبارزات بازی هم بهترین سیستم مبارزه‌ای که در بازی‌های مردعنکبوتی دیدیم. وقتی که تریلر گیمپلی این بازی در E3 2017 منتشر شد،[/quote][quote][/quote]

 

اسپایدی کمیک خب اول می‌خوام از داستان و شخصیت پردازی این بازی شروع کنم.احتمالا همه ما با دیدن اسم دن اسلات به عنوان یکی از نویسندگان این بازی، ترسی تو دلمون افتاد. اما داستان این بازی به بهترین شکل ممکن نوشته شده و به بهترین شکل ممکن روایت میشه. با وجود اینکه رد پای دن اسلات در داستان این بازی حس میشه و دن اسلات شخصیت منفی و مورد علاقه اش یعنی دکتر اختاپوس و شخصیت منفی‌ای که خودش خلق کرده یعنی میستر نگاتیو رو شخصیت‌های منفی اصلی داستان کرده، اما این شخصیت‌ها در بازی عمق بیشتری پیدا کردن. در یکی از نقدهای منتشر شده از بازی، نوشته شده بود که شخصیت‌های منفی فارغ ازاهداف شرورانه‌شان، عمق بیشتری پیدا کرده‌اند و نیمه انسانی اون‌ها تو بازی کاملا به چشم میاد. شخصیت میستر نگاتیو عمق بیشتری پیدا کرده و یه آدم واقعا خوبه که حس انتقام قدرتشو بیشتر میکنه و باعث میشه اون نیمه بدش بر اون غلبه پیدا بکنه. شخصیت دکتر اختاپوس نیز از اینکه همیشه به عنوان یه بازنده بوده و همیشه شکست میخورده خسته میشه.

شخصیت پردازی‌های شخصیت‌های اصلی داستان نیز عالی کار شدن. پیتر پارکر/اسپایدرمنی که در این بازی شاهد هستیم، یکی از بهترین پیتر پارکر/اسپایدرمن‌هایی هستش که در دنیای سرگرمی دیدیم. در یکی از قسمت‌های بازی، مری جین به پیتر میگه که چرا به شرکت آزکورپ نرفتی؟ آزبورن پول بیشتری بهت میده و قطعا استخدامت میکنه. اما پیتر در جواب بهش میگه که درسته که آزبورن پول بیشتری به من میده اما دکتر اکتاویوس هدفش کمک کردن به دنیا است و این چیزیه که من میخوام. نویسندگان این بازی به بهترین نحو ممکن به شخصیت پیتر پارکر پرداخته‌اند. همچنین شخصیت مری جین درست به مانند کمیک‌ها یه شخصیت جسور و خود ساخته است. در یکی از قسمت‌های بازی مری جین به پیتر میگه که میدونی چرا رابطمونو به هم زدم ؟ چون همیشه از اینکه من باید نجات داده می‌شدم و یه بار اضافه بودم خسته شدم. در این بازی به راحت می‌توان با شخصیت مری جین همذات پنداری کرد. زن عموی نیز در این بازی همان شخصیتی است که باید باشد. اون کسیه که همیشه به پیتر قوت قلب میده و برای کمک به دیگران آمادس. یکی از دیالوگ‌های معروف‌اش در بازی نیز”کمک کردن به یه نفر، کمک کردن به همه است.” هستش. (خطر اسپویل) نویسندگان حتی توانسته‌اند لحظاتی احساسی را خلق کنند که شما را درگیر آن کند.

خب میریم سراغ گیم‌پلی بازی. میشه گفت استودیو اینسومنیاک گیمز بهترین سیستم تاراندازی در بازی‌های مردعنکبوتی رو ساخته. سیستم تاراندازی در بازی خیلی روان و جذابه و طوریه که شما به ندرت تصمیم می‌گیرید از سیستم Fast Travel استفاده کنید. همچنین استودیو اینسومنیاک گیمز قابلیتی مثل Quick Zip رو که در بازی Ultimate Spider-Man بود رو بهبود بخشیده و در این بازی اضافه کرده. همچنین استودیو اینسومنیاک گیمز قابلیت Dive رو به بازی اضافه کرده که به تاراندازی در بازی سرعت میبخشه.

سیستم مبارزات بازی هم بهترین سیستم مبارزه‌ای که در بازی‌های مردعنکبوتی دیدیم. وقتی که تریلر گیمپلی این بازی در E3 2017 منتشر شد، همه متوجه این موضوع شدن که سیستم مبارزات این بازی بیش از حد شبیه سیستم مبارزات مجموعه Batman Arkham هستش اما استودیو اینسومنیاک گیمز تغییرات بسیاری در سیستم مبارزات این بازی بوجود آورد و سیستم مبارزات جدیدی خلق کرد. تمامی گجت‌هایی که در بازی قرار گرفته شده، هنگام مبارزات در بازی به کار میان و قابل استفاده هستن. لباس‌هایی که در بازی قرار داده شدن، علاوه بر اینکه طراحی جذاب و عالی دارن، قدرت‌های بخصوصی هم دارن که می‌تونید در حین مبارزات از اون ها استفاده کنید. قبل از انتشار این بازی آقای ترابی از من پرسید که بنظرت این بازی چه نمره‌ای میگیره؟ و من گفتم که میترسم بگن شبیه سری آرکهامه ولی بالای ۸۵ رو به راحتی میگیره. آقای ترابی یه حرف جالبی زد. آقای ترابی گفت که شخصیت بتمن قبل از سری ارکهام، هیچ بازی خاصی نداشته و استودیوی راک استدی دستش خیلی باز بوده. اما شخصیت مردعنکبوتی سال‌ها بازی داشته و هر سازنده‌ای یه ایده‌ای بهش اضافه کرده و خیلی سخت میشه خلاقیت جدیدی توی بازی‌های مردعنکبوتی ایجاد کرد. اما استودیو اینسومنیاک گیمز با هنرمندی تمام تونسته خلاقیت‌های جدیدی وارد بازی کنه. یکی از این خلاقیت‌ها بازی در نقش مری جین هستش. بازی در نقش مری جین بیشتر برروی مخفی کاری تمرکز داره. بازی باس فایت‌های جذابی داره. یکی از بهترین باس فایت‌های بازی، نبرد بین مردعنکبوتی و میستر نگاتیو در قطاره که یکی از بهترین باس‌فایت‌هایی بود که در چند سال اخیر تجربه کردم.

همچنین باس فایت‌هایی در بازی وجود دارند که شما باید با شخصیت‌هایی همچون “الکترو و والچر” و “راینو و عقرب” که با هم تیم‌آپ کرده‌اند مبارزه می‌کنید که بسیار جذاب هستند. شاید مبارزه تنها با شخصیت الکترو که در بازی‌هایی مانند The Amazing Spider-Man 2 و Spider-Man: Web of Shadows حضور داشته است، تکراری باشد و جذابیت کافی را برای بازیکن نداشته باشد اما ترکیب این شخصیت با شخصیت والچر، بازیکن را بیشتر به چالش می‌کشد و جذابیت بسیار بیشتری دارد. باس فایت آخر بازی که مبارزه با شخصیت دکتر اختاپوس است، یکی از سینمایی‌ترین و جذاب‌ترین باس فایت‌های بازی‌های کمیک بوکی هستش. این باس فایت به دو قسمت تبدیل میشه که قسمت دوم به سینمایی ترین شکل ممکن طراحی شده و بازیکن رو بوجد میاره. فینیشرهای قرا گرفته در بازی هم بسیار فان و جذاب هستند و به‌نظرم تنوع بیشتری نسب به فینیشرهای عنوان God of War دارن.

یکی از نکات مهم بازی، جهان این بازیه. استودیو اینسومنیاک گیمز جهانی رو خلق کرده که حتی استودیوی بزرگی همچون یوبی‌سافت موفق به خلق اون نشده. نیویورکی که استودیو اینسومنیاک گیمز خلق کرده بسیار پویا و بزرگه. جهانی که اینسومنیاک گیمز خلق کرده به گونه‌ای هستش که شما دلتون میخواد ساعت ها در اون بگردید. گرافیک و نورپردازی بازی نیز بی‌نظیره. نورپردازی بازی روی لباس‌هایی که می‌پوشید به خوبی مشخصه و تغییر در اون ایجاد میکنه. گرافیک بازی نه تنها کم نشده بلکه نسبت به تریلر‌هایی که سال ۲۰۱۷ منتشر شد، خیلی بهبود پیدا کرده و بهتر شده.

در آخر می‌رسیم به موسیقی و صداگذاری. موسیقی در بازی خیلی خوب کار شده و در لحظات حماسی و احساسی به بهترین نحو ممکن اون حس مورد نیاز رو به آدم منتقل میکنه. آقای John Paesano در لحظات آخر بازی هنر خودش رو به نمایش میگذاره. البته بعضی از لحظات احساس می‌کردم که دارم موسیقی فیلم The Amazing Spider-Man (که من عاشق این فیلم هستم) رو میشنوم و برام خیلی لذت بخش بود. آقای yuri lowenthal که تنها تجربه صداپیشگی شخصیت مردعنکبوتی در بازی Unlimited Spider-Man رو داشته، به بهترین نحو ممکن جای این شخصیت حرف میزنه. بسیاری لحظات فان در بازی با صداپیشگی این شخصیت وجود داره که باعث میشه روده بر بشید. یکی از لحظات فان بازی، زمانی هستش که مردعنکبوتی خودش رو Spider-Cop خطاب میکنه و yuri lowenthal در این لحظات صدای خودش رو عوض میکنه و باعث فان تر شدن این لحظات میشه. احتمالا تا الان همتون می‌دونید که چه کسی گوینده شخصیت الکترو در این بازی هستش. جاش کیتون (Josh Keaton)! (کیتون گوینده شخصیت پیتر پارکر در سریال Spectacular Spider-Man بود که همه اون رو یکی از بهترین گویندگان مردعنکبوتی در می‌دونن. همچنین جاش کیتون در سریال  انیمیشنی Marvel’s Spider-Man گوینده شخصیت نورمن ازبورن بوده! در این بازی هم که جای الکترو حرف زده. جاش کیتون صداش جوریه که جای هر شخصیتی حرف میزنه، صداش به دل هوادارا میشینه. همونطور که می‌دونید، خانم لورا بیلی (Laura Bailey) جای شخصیت مری جین در این بازی حرف زده که تجربه بسیاری هم داره. خانم لورا بیلی در سریال جدید مردعنکبوتی نقش شخصیت گوئن استیسی رو به عهده داره و در بازی‌های مشهوری چون Infamous First Light، Halo 5، Uncharted 4 و Injustice 2 نقش آفرینی کرده. باقی گوینده‌ها نیز در نقش خود عالی عمل کرده‌اند.

در آخر، این بهترین بازی ساخته شده از روی شخصیت مردعنکبوتی هستش و عنوانی هستش که شخصیت مردعنکبوتی لاقیش هست. استودیو اینسومنیاک گیمز تونست با ساخت بازی‌ای چون Marvel’s Spider-Man نام خودش رو سر زبون‌ها بیاره. البته استودیو اینسومنیاک گیمز بازی‌های مشهور دیگری نیز ساخته اما این بازی فراتر از بازی‌های قبلی استودیو اینسومنیاک گیمز قدم برمیداره. امیدوارم که استودیو اینسومنیاک گیمز این موفقیت رو در DLC ها و قسمت دوم تکرار کنه.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *