وحشتناکترین حقایق در مورد جوکر

[ad id='39844']

 

 

۱- جوکر از شخصیت خبیث فیلم “مردی که میخندد” الهام گرفته شده است! 

 

تا به حال اسم بازیگری به نام «کونراد ویدت» ( Conrad Veidt ) به گوشتون خورده؟ قطعا با توجه به سنتون، نخورده! ولی به محض اینکه عکسش رو ببینید متوجه میشید که چقدر به  جوکر شبیه است. در سال ۱۹۴۰ ، وقتی بیل فینگر به همراه باب کین و جری رابینسون نشسته بودند و درباره دیزاین دشمن جدید بتمن به نام جوکر با هم بحث میکردند، بیل فینگر عکسی از کونراد ویدت ارائه کرد. بیایید با هم صادق باشیم. وقتی عکسش رو در فیلم صامت “مردی که میخندد” ( The Man Who Laughs ) محصول سال ۱۹۲۸ میبینیم کاملا معلوم میشه ایده جوکر از کجا اومده. نقش آفرینی آقای کونراد در نقش ویلنی که همیشه لبخند مشمئز کننده ای بر لب داره الهام بخش جوکر بوده.
جو رابینسون به عنوان یکی از طراحان قدیمی کمیک های بتمن قبل از مرگش ادعا میکرد او بوده که جوکر را خلق کرده است و با دیدن یک ورق بازی که رویش عکس ژوکر حک شده بود به ذهنش رسیده او را خلق کند. 

 

گفته میشه خالقین بتمن یعنی باب کین و بیل فینگر میخواستند او را در همان حضور نخست خودش برای همیشه بکشند! چون در آن زمان رسم نبود که شخصیتی خبیث در یک شماره حضور پیدا کنه و بعدا دوباره او را ببینیم. یعنی نویسندگان و طراحان کمیک چندان به آینده فکر نمیکردند و چیزی به نام در هم تنیدگی داستانی (continuity) وجود نداشت! اما خوشبختانه سردبیر کمیک های بتمن در آن زمان یعنی «ویتنی الس ورث» احساس کرد که حیفه این شخصیت اینقدر زود کشته بشه بنابراین از باب کین خواست تا یک پانل در انتهای اضافه کنه که در آن نیروهای پلیس در آمبولانسی که داره جوکر را حمل میکنه میگویند : “خدای من! اون هنوز زنده است!”.  
۳- اولین بار این «الن مور» نبود که سرگذشت و پیشینه جوکر را روایت کرد! 

 

خیلی ها عقیده دارند جوکر اصلا هم نباید پیشینه خاصی داشته باشه و اینطوری جذاب تره . تا اینکه نویسنده برجسته ای به نام «آلن مور» در کمیک “شوخی مرگبار” (که اینجا ترجمه شده است) پرده از گذشته وی برداشت و فهمیدیم که یک کمدین ناموفق بوده که زندگی سخت و یک همسر باردار داشته که در نهایت به تراژدی ختم میشه. بعدش دیدیم که پایش به یک سرقت معمولی باز میشه و در حالی که در هویت «رِد هود» ( Red Hood ) فرو رفته به داخل مخزنی از مواد شیمیایی و اسیدی سقوط میکنه و … 
اما جالبه که بدونید الن مور از یکی از داستان های قدیمی بتمن به نام “مرد پشت نقاب قرمز”  (The Man Behind The Red Hood)  الهام گرفته بود که سال ۱۹۵۱ و در شماره ۱۶۸ از کمیک  Detective Comics  چاپ شد! 
به طور مثال ایده اینکه بتمن مسئول خلق شدن جوکره، اینکه جوکر اولش خلافکاری به نام «رد هود» بوده و افتادن او در داخل مخزن مواد شیمیایی که باعث شد رنگ پوستش تغییر بکنه و … 

 

۴- جوکر همیشه یک قاتل روانی نبوده!

 

اکنون جوکر یک قاتل روانی و دیوانه است که از جهنم ساختن زندگی بتمن لذت میبرد. اما او بعد از اولین حضورش در دنیای کمیک (که در آن یک قاتل بود)، بیشتر بسان شخصیتی به تصویر کشیده میشد که علاقمند است تا آثار هنری و جواهرات گران قیمت سرقت کند. این شخصیت پردازی تا دهه ۷۰ میلادی باقی ماند و حتی در دوره ای سعی میکرد از روی سلاح ها و خودروها و وسایل نقلیه بتمن تقلید کنه! 
تا اینکه همانطور که در این مقاله گفتیم، در دهه ۷۰ میلادی نویسنده ای به نام «دنی اونیل» و طراحی برجسته به نام «نیل آدامز» با داستان هایی همچون “انتقام پنچ گانه جوکر” وی را به ریشه های اصلی خود برگرداندند تا رفته رفته از او شخصیتی ساخته شود که الان میبینید.  

 

۵- جوکر دستیاری داشت به نام «گَگی»! 

 

سال ۱۹۶۶ و در شماره ۱۸۶ از کمیک  Batman  شاهد اتفاق عجیبی بودیم: جوکر یک دستیار کوتوله به نام  Gagsworth ”    Gagsworthy  (که با لقب «گگی» یا  Gaggy  شناخته میشد) برای خودش دست و پا کرد ! ا 

 

انگیزه اش هم خیلی مسخره بود چون دیدیم که در سیرک کار میکند ولی دیگر برای تماشاچیان جذاب نیست! بنابراین به جوکر پیوست تا در برخی جنایات او شرکت کنه! دیدین این تصویر هم خالی از لطف نیست: 

 

۶- جوکر سری کمیک اختصاصی خودش را داشت! 

 

سال ۱۹۷۵ انتشارات دی سی به خاطر محبوبیت بالای شخصیت جوکر تصمیم گرفت از روی او کمیک بوک ماهانه به صورت اختصاصی چاپ کند. این در واقع اولین باری بود که از روی یکی از شخصیت های خبیث بتمن سری اختصاصی چاپ میشد (دومین دشمن بتمن که از رویش کمیک چاپ شد،  Man-Bat  بود که کمیکش فقط دو شماره دوام داشت!). گفته میشه آن موقع اداره نظارت بر محتوای کمیک  (Comics Code Authority)  اصرار داشت که جوکر نباید جوری به تصویر کشیده بشه که انگار یک قهرمان است. بنابراین در پایان هر شماره باید او حتما دستگیر میشد! در هر حال، این سری نتونست مخاطب خاصی پیدا کنه و بعد از ۱۰ شماره کنسل شد. جالبه خود بتمن به ندرت در این سری شرکت داشت و جوکر را در حال مبارزه با قهرمانان دیگر دی سی مثل «گرین اروو» میدیدیم! 

 

۷- جوکر با سیبرتوث ترکیب شده است!

 

تقریبا در اواخر دهه ۹۰ میلادی مارول و دی سی کمیک جذاب، موفق و پرفروشی به صورت مشترک چاپ کردند به نام  Marvel Vs. Dc   که خوشبختانه اینجا تو سایتمون ترجمه هم شده است. سپس به صورت انشعابی کمیک هایی چاپ شد تحت عنوان “امالگام ” (Amalgam)   که در آن شخصیت های مارول و دی سی با هم ترکیب شده بودند! (دنیای امالگام در مارول، دنیای شماره ۹۶۰۲ نام داره). برخی از آنها بسیار جالب بودند. مثل  Dark Claw  که ترکیبی از ولورین و بتمن بود یا  Super soldier  که ترکیبی از سوپرمن و کاپیتان آمریکا بود! (میتونید عکس اونا رو اینجا ببینید).  
در کمیک های  Dark Claw  ما شاهد شخصیت ترکیبی خبیثی بودیم به نام  Creed H Quinn  ملقب به «کفتار»  (Hyena)  که در واقع ترکیبی بود از جوکر و دشمن اصلی ولورین به نام «سیبرتوث»!

 

۸- جوکر یک بار صورت خودش را کَند! 

 

جوکر کارهای خفن و چندش آور کم نکرده است ولی چند سال پیش کاری کرد که حال همه ما بهم خورد: در سری New 52 از کمیک های بتمن  در آرک داستانی سوم از داستان های بتمن که نویسندگی آن را «اسکات اسنایدر» و طراحی آن را «گرگ کاپولو» بر عهده داشتند شاهد حضور جوکر بودیم. در این داستان جوکر صورت خودش را با چاقو میبرد…می دانم که بریدن صورت یک نفر به اندازه کافی وحشتناک است اما اگر دلیل این عمل جوکر را بدانید دلهره بیشتری نصیبتان میشود…جوکر صورت خود را میبرد برای آنکه به بتمن بفهماند صورت و شکل و شمایل بتمن مهم نیست! او بعدا بقایای صورتش را با کمربند و چنگک ماهی به صورتش وصل کرد و ظاهرش اینجوری شد: 

 

۹- سه تا جوکر وجود داشته است! 

 

چندی پیش در کمیک های دی سی بتمن روی “صندلی موبیوس” ( Mobius Chair ) نشست بدین ترتیب او به دانش نامحدود دست یافت و سئوالی که مطرح کرد این بود: هویت واقعی جوکر کیست؟ اما به جای اینکه مثلا بشنوه «جک نپیر» یا «آرتور فلک»، بهش گفته شد که سه تا جوکر وجود داره. از اون موقع تا به حال سئوالات و تئوری های زیادی در این باره مطرح شده است.   
آیا منظور از این سه جوکر، جوکرِ داستان “شوخی مرگبار”، جوکر دهه ۴۰ میلادی (اولین حضور جوکر در دنیای کمیک) و یا جوکرِ دهه ۷۰ میلادی است؟ یا شایدم نسخه های سینمایی مد نظر هستند؟ قرار بود که «جِف جانز» در کمیک “سه جوکر” به ابهامات پاسخ بده ولی چاپ این کمیک به تعویق افتاده و احتمالا اوایل سال ۲۰۲۰ منتشر بشه.  

 

۱۰- «نایت وینگ» یک بار جوکر را کشته است! 
جوکر چند باری در دنیای کمیک کشته شده است و دوباره زنده شده یا به نحوی برگشته است. ولی کشته شدن توسط یکی از اعضای خانواده خفاشی  (Bat-Family)  از اون لحظات شوکه کننده واقعی هستش که میشه گفت بی سابقه است. ولی در کمیک  Joker: Last Laugh  شاهد بودیم که «دیک گریسون» که اولین دستیار بتمن به حساب میاد ولی الان با هویت «نایت وینگ» شناخته میشه، آنچنان کتکی به جوکر زد که باعث شد کشته بشه! (البته جوکر بعدا دوباره زنده شد و ….). 

 

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *