رقص جوکر در میان تظاهرات عراق + عکس

[ad id='39844']

[quote]مردی که مانند شخصیت جوکر در فیلم «جوکر» با بازی واکین فونیکس کت‌وشلوار گل و گشاد ارغوانی‌رنگ به تن دارد، صورتش را به شکل یک دلقک گریم کرده است و موهای به رنگ سبز در آمده‌اش را باد به هم ریخته  است. جوگر در وسط فریم با معترضان بغدادی می‌دود.[/quote]

 

در شرح عکس می‌خوانیم: «جوکر از سینما بیرون می‌آید و به معترضان در خیابان‌های بغداد می‌پیوندد.

این تصویر تغییریافته کار احمد شوقی، طراح گرافیک است که در عراق زندگی می‌کند. او پس از دیدن شباهت میان بغداد و گاتهام سیتی پر از جرم و جنایت پی‌برد، تصمیم گرفت از تصویر جوکر استفاده کند.

او می‌گوید هنگامی که تظاهرات در بغداد شروع شد، وضعیت کاملا یادآور گاتهام سیتی بود. همه جا تاریک بود، صدای مکرر شلیک گلوله می‌آمد،آسمان را دود سیاه ناشی از سوزاندن لاستیک‌ها که برای راه‌بندان‌ها به کار رفته بودند، پوشانده بود و اینترنت قطع و وصل می‌شد.

این فارغ‌التحصیل دانشگاه هنرهای زیبای بغداد در رشته نقاشی می‌گوید سه بار فیلم جدید جوکر را دیده است تا به شباهت میان این کمدین مشتاق پایمال‌شده و معترضان عراقی پی برد.

او می‌گوید: «دیدن اینکه شخصی بیچاره و شکست‌خورده مانند آرتور فلک (شخصیت جوکر در فیلم) به علت نادیده گرفته و به حاشیه رانده شدن همیشگی می‌تواند به جوکر شریر بدل شود، برای الهام‌بخشی کافی بود.»

شوقی می‌گوید او طرفدار چنین تبدیلی نیست، بلکه رخ دادن آن را هشدار می‌دهد.

در عراق با وجود ثروت عظیم نفتی‌اش، از هر پنج نفر یک نفر زیر خطر فقر زندگی می‌کند. تقریبا ۶۰ درصد جمعیت ۴۰ میلیونی کشور زیر ۲۵ سال دارند و میزان بیکاری جوانان بالا است.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *