دلیل استعفای دیمتری مدودف

[ad id='39844']

[quote] دیمتری مدودف در سخنانی که امروز از تلویزیون روسیه پخش شد گفت استعفای دولت به این منظور صورت می‌گیرد تا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این امکان داده شود تا تغییرات مد نظرش برای اصلاح قانون اساسی را انجام دهد.[/quote]

 

نکته قابل توجه در این مصاحبه تلویزیونی حضور  پوتین حین این سخنرانی در کنار  مدودف بود، وی کنار مدودف نشسته بود و از او تقدیر کرد.

پس از این استعفای دولت قرار است مدودف که در سابقه خود عنوان سومین رئیس‌جمهور روسیه از زمان فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ را نیز دارد به عنوان معاون رئیس شورای امنیت روسیه انتخاب شود.

پیش‌تر از این ولادیمیر پوتین ، رئیس‌جمهور روسیه در پیام سالانه خود به پارلمان فدرال(دوما) پیشنهاد کرده بود  تعدادی از اصلاحات در قانون اساسی روسیه انجام شود و این اصلاحات به رأی‌گیری در بین مردم گذاشته شود.

پوتین ضمن بیان این مطلب گفت در حال حاضر طوری که برخی سیاستمداران اعلام می‌کنند ، نیازی به تصویب قانون اساسی جدید نیست چون قانون اساسی فعلی که در سال ۱۹۹۳ به تصویب رسیده، هنوز کارآیی خود را از دست نداده است.

پوتین اصلاحاتی را پیشنهاد کرد که “مستقیماً اولویت قانون اساسی روسیه را (در فضای حقوقی این کشور) تضمین کند”.

تحلیل‌گران سیاسی معتقدند این پیشنهادات می‌تواند به تداوم حضور پوتین در قدرت منجر شود.

پوتین در یکی از سخنرانی‌هایش گفت است دوره ریاست‌جمهوری در آینده باید محدود به ۲ دوره باشد در حالی که  چهارمین دوره ریاست جمهوی وی در سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد و طبق قوانین فعلی او نمی‌تواند دوباره برای این سمت انتخاب شود.

به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور روسیه خواهان افزایش اختیارات شورای دولتی است که ریاستش با اوست و طرحی را پیشنهاد داده که به موجب آن مجلس، وزیران دولت را منصوب می‌کند که البته رئیس‌جمهور این کشور اختیار اخراج آن‌ها را خواهد داشت.

کارشناسان بر این باورند پیشنهاد پوتین می‌تواند موازنه قدرت در روسیه را به طرز چشمگیری تغییر دهد و استعفای مدودف به عنوان شریک سیاسی وی این راه را هموار ساخته است.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *