موثرین ترین روشهای کاهش نفخ معده در زنان و مردان

[ad id='39844']

[quote]نفخ یکی اغز آزاردهنده ترین مشکلات و بیمایهای معده است که اکثر اوقات خود را با علائمی نظیر درد معده آروغ زدن زیاد ئو احساس سنگینی در ناحیه شکم حود را نشان می دهند در ادامه ما روشهایی به شما آموزش می دهیم که تا حد زیادی می توانید خود از شر این بیماری آزار دهنده خلاص کنید با سیمرغ پلاس همراه باشید [/quote]

غذاهای کاهش‌دهنده نفخ شکم را انتخاب کنید

اگر علائم مربوط به IBS باشد، خوردن غذاهای کم FODMAP همچنین می‌تواند به کاهش نفخ کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که یک رژیم غذایی FODMAP کم در کاهش موقتی علائم IBS مانند نفخ شکم مؤثر است. اما تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان رژیم غذایی در طولانی مدت لازم است.

غذاهای کم FODMAP که می‌توانند نفخ شکمی مربوط به IBS را کاهش دهند عبارتند از: آجیل و دانه‌ها، ماهی، تخم مرغ، موز، بلوبری، طالبی، خیار، هویج.

اگرچه ممکن است یک رژیم غذایی کم FODMAP به شما کمک کند، اما شما باید درباره هرگونه تغییر رژیم با دکتر یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید بسته به علت اصلی نفخ شکم، ممکن است به رژیم غذایی متناسب‌تری نیاز داشته باشید.


هنگام غذا خوردن سرعت خود را کم کنید

نفخ شکم زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه گوارش شما پر از هوا یا گاز شود. اگر سریع غذا بخورید، احتمال بیشتری وجود دارد که هوای بیشتری دریافت کنید که منجر به نفخ شکم می‌شود.


چند نکته برای کاهش سرعت غذا خوردن

بین لقمه‌ها آب بنوشید.

قبل از بلعیدن غذا را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه بجوید.

اگر مدت زمان زیادی بین وعده‌های غذایی فاصله دارید، میان وعده‌های کوچک بخورید زیرا خوردن آرام هنگام گرسنگی مشکل‌تر است.

وسایل را بین لقمه‌ها پایین بگذارید.


ورزش کنید

ورزش می‌تواند نفخ را کاهش دهد زیرا باعث انقباض روده می‌شود که باعث هدر رفتن غذا و مواد زائد می‌شود.

برای کاهش نفخ شکم لزوماً نیازی نیست که خود را در یک تمرین سخت قرار دهید. مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی خفیف، مانند راه رفتن، می‌تواند علائم نفخ را کاهش دهد.


آب بنوشید

اگر شکم شما متورم و سفت است، ممکن است تمایلی به خوردن و نوشیدن چیز دیگری نداشته باشید، اما نوشیدن آب می‌تواند به کاهش علائم شما کمک کند.

به این دلیل که غذاهای سرشار از سدیم باعث نفخ شکم می‌شوند و نوشیدن آب به دفع سدیم اضافی از سیستم کمک می‌کند. مردان باید روزانه حدود ۳.۷ لیتر آب و زنان ۲.۷ لیتر آب بنوشند.

بهترین غذا ها برای نفخ شکم و معده

۱٫ جو دو سر

جو دو سر یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان نفخ شکم یا نفخ معده می باشد. جو دو سر دارای اثرات پری بیوتیک بر روی باکتری های روده می باشد، هنگامی که باکتری های روده شما در تعادل هستند، احتمال ابتلا به نفخ شکم یا نفخ معده کاهش پیدا می کند.

۲٫ بادام

فیبر، پروتئین و پری بیوتیک های موجود در بادام، آن را به یکی از بهترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان نفخ تبدیل کرده است.

۳٫ روغن زیتون

روغن زیتون حاوی مقادیر بالای اسید های چرب امگا ۳ است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده و به درمان نفخ شکم کمک می کند.

۴٫ سرکه سیب

سرکه سیب یکی از بهترین مواد غذایی برای تعادل سطح اسید معده و باکتری های روده بوده و به درمان نفخ معده کمک می کند.

۵٫ کلم ترش

کلم ترش یا زاواکروات (نوعی ترشی کلم که از کلم برگ تهیه می شود) حاوی مقادیر قابل توجه پری بیوتیک هاست که به تعادل باکتری های روده کمک کرده و برای درمان نفخ شکم مفید می باشد.

۶٫ طالبی

مقادیر بالای آب و پتاسیم موجود در طالبی برای پیشگیری و درمان نفخ شکم یا نفخ معده مفید می باشند.

۷٫ کیوی

مقادیر بالای کربوهیدرات ها و فیبر موجود در کیوی احتمال ابتلا به نفخ شکم را کاهش می دهد.

تحقیقات نشان داده که اگر افراد مبتلا به توسط محققان در آسیا اقیانوس آرام نشان داد که اگر افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر (IBS) برای چهار هفته روزانه دو عدد کیوی استفاده کنند کمتر دچار نفخ شکم و یبوست می شوند.

۸٫ لیمو ترش

لیمو ترش یکی از بهترین میوه های دیورتیک است که به سم زدایی بدن و دستگاه گوارش کمک می کند. لیمو ترش دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده و به درمان نفخ شکم کمک می کند.

۹٫ آناناس

مقادیر بالای فیبر موجود در آناناس برای درمان نفخ شکم مفید می باشد. تحقیقات نشان داده که آناناس در بیماری های التهابی روده، التهاب کولون را که یکی از علل نفخ شکم است، کاهش می دهد.

۱۰٫ کرانبری

کرانبری یکی از میوه های مفید برای سم زدایی دستگاه گوارش بوده و برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید می باشد.

۱۱٫ موز

موز حاوی مقادیر بالای پتاسیم است که می تواند از ابتلا به نفخ شکم پیشگیری کند.

۱۲٫ آووکادو

چربی های سالم و پتاسیم موجود در آووکادو به بهبود هضم غذا کمک کرده و خطر ابتلا به نفخ شکم را کاهش می دهد.

۱۳٫ بلوبری

مقادیر بالای فیبر و آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید هستند. تحقیقات نشان می دهد که بلوبری اثرات مثبتی بر روی باکتری های روده ای بر جای گذاشته، پاسخ التهابی را کاهش می دهد و نفخ شکم را درمان می کند.

۱۴٫ خیار

مقادیر بالای آب و فلاوونوئید های موجود در خیار به کاهش التهاب دستگاه گوارش کمک کرده و نفخ شکم را درمان می کند.

۱۵٫ سیب

فیبر موجود در سیب برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید می باشد.

۱۶٫ پاپایا

آنزیم پاپائین موجود در پاپایا به تجزیه پروتئین ها در دستگاه گوارش کمک کرده، هضم را بهبود می بخشد و به درمان نفخ شکم کمک می کند.

۱۷٫ هلو

مقادیر بالای پتاسیم موجود در هلو، آن را به یکی از بهترین میوه های مفید برای پیشگیری و درمان نفخ معده تبدیل کرده است.

۱۸٫ هندوانه

مقادیر بالای آب موجود در هندوانه به دفع آب اضافی بدن کمک کرده و از احتباس آب در شکم و نفخ شکم پیشگیری می کند.

۱۹٫ انار

انار دارای خواص ضد التهابی قوی بوده که می تواند به درمان نفخ شکم کمک کند.

۲۰٫ توت فرنگی

مقادیر بالای آب و فیبر موجود در توت فرنگی برای با سم زدایی و پاک سازی دستگاه گوارش به پیشگیری و درمان نفخ شکم کمک می کند.

۲۱٫ هویج

مقادیر بالای پتاسیم موجود در هویج برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید می باشد.

۲۲٫ پیاز

تحقیقات نشان داده که پیاز می تواند برای درمان مشکلات گوارشی از جمله نفخ شکم مفید باشد.

۲۳٫ مارچوبه

مارچوبه دارای خواص پری بیوتیک بوده که به تعادل مناسب باکتری های روده کمک می کند و برای درمان نفخ شکم مفید می باشد.

۲۴٫ سیر

سیر یک پری بیوتیک طبیعی است که می تواند به تعادل باکتری های روده کمک کند و به این ترتیب احتمال ابتلا به نفخ شکم را کاهش می دهد.

۲۵٫ کدو تنبل

خواص پری بیوتیک کدو تنبل آن را به یکی از سبزیجات مفید برای درمان نفخ شکم و ترش کردن معده تبدیل کرده است.

۲۶٫ لوبیا سبز

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در لوبیا سبز به درمان نفخ شکم یا نفخ معده کمک می کنند.

۲۷٫ کنگر فرنگی یا آرتیشو

مقادیر بالای فیبر موجود در کنگر فرنگی یا آرتیشو برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید می باشد، علاوه بر این آرتیشو دارای خواص پری بیوتیک بوده که با حفظ تعادل باکتری های روده به درمان نفخ شکم کمک می کند.

۲۸٫ گوجه فرنگی

لیکوپن موجود در گوجه فرنگی دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به درمان نفخ شکم کمک کند.

۲۹٫ جعفری

خواص ضد التهابی جعفری برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید می باشد.

۳۰٫ نعناع

نعناع همیشه به عنوان یکی از بهترین روش های درمانی طبیعی برای مشکلات گوارشی استفاده شده است، نعناع به دلیل مقادیر بالای مونولول موجود در آن دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم است که نفخ شکم را درمان می کند.

۳۱٫ کرفس

مقادیر بالای آب و پتاسیم موجود در کرفس و همچنین خواص دیورتیک آن به درمان نفخ شکم کمک می کند.

۳۲٫ چغندر

فیبر و آب موجود در چغندر برای پیشگیری و درمان نفخ شکم مفید هستند.

۲۳٫ کدو سبز

بسیاری از سبزیجات حاوی مقادیر بالای فودماپ هستند، قند ها و کربوهیدرات هایی که باعث ایجاد نفخ شکم می شوند اما کدو سبز حاوی مقادیر کمی فودماپ بوده و می تواند به درمان نفخ شکم کمک کند.

۳۴٫ سبزیجات برگ سبز

مقادیر بالای ویتامین های B موجود در سبزیجات برگ سبز از جمله اسفناج به کاهش احتباس در شکم کمک کرده و نفخ شکم را درمان می کند.

۳۵٫ رازیانه

رازیانه به دلیل خواص ضد اسپاسک که دارد یکی از بهترین دارو های گیاهی برای درمان نفخ شکم می باشد، برای درمان نفخ شکم می توانید دانه های رازیانه را بجوید یا چای و دمنوش رازیانه استفاده کنید.

۳۶٫ چای سبز

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها موجود در چای سبز باعث کاهش التهاب در دستگاه گوارش شده و نفخ شکم را درمان می کند.

۳۷٫ رزماری

تحقیقات نشان می دهد که رزماری به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی که دارد برای درمان سریع نفخ شکم مفید می باشد.

۳۸٫ زنجبیل

بر اساس تحقیقات منتشر شده زنجبیل به دلیل گینجرول موجود در آن دارای اثرات ضد التهابی قوی است که می تواند نفخ شکم را درمان کند، به شما پیشنهاد می کنیم که برای درمان نفخ شکم چای یا دمنوش زنجبیل مصرف کنید.

۳۹٫ زردچوبه

طبق تحقیقات منتشر شده زردچوبه حاوی مقادیر بالای کورکومین است که خواص ضد التهابی دارد و برای درمان نفخ شکم و همچنین سندروم روده تحریک پذیر که یکی از علل نفخ شکم یا نفخ معده محسوب می شود، مفید می باشد.

۴۰٫ بابونه

چای یا دمنوش بابونه یکی دیگر از دارو های گیاهی موثر برای درمان نفخ شکم می باشد، چای بابونه دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم بوده که می تواند نفخ شکم و سوزش سر دل را درمان کند.

برای درمان نفخ شکم بهتر است که دمنوش بابونه را سه بار در روز مصرف کنید.

۴۱٫ زیره سیاه

زیره سیاه دارای خواص ضد اسپاسم قوی بوده و برای پیشگیری و درمان نفخ معده مفید می باشد، اگر از نفخ شکم یا نفخ معده رنج می برید، چندین بار در طول روز تعدادی زیره سیاه بجوید.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *