معرفی شخصیت پویزن آی‌وی (Poison Ivy) ابر شرورهای دی سی

[ad id='39844']

[quote]پویزن آی‌وی به عنوان یکی از بزرگترین و بدنام‌ترین تروریسم‌های محیط زیست جهان تصویر می‌شود. او در زمینه‌های گیاهان، گیاه‌شناسی، انقراض محیط زیست، بوم‌شناسی و محیط‌زیست‌گرایی سر رشته دارد. ا[/quote]

 

Poison Ivy

پویزن آی‌وی با نام اصلی پاملا لیلیان آیزلی، یک شخصیت خیالی شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که اغلب به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان بتمن به‌شمار می‌رود. این شخصیت توسط نویسنده رابرت کانایر و طراح شلدون مولداف خلق شده‌است که برای اولین بار در شمارهٔ ۱۸۱ بتمن (ژوئن ۱۹۶۶) حضور پیدا کرد. او یکی از سرسخت‌ترین دشمنان بتمن است و متعلق به جمعی از دشمنان بتمن است که فهرست جنایتکاران و مجرمین لیست او را تشکیل می‌دهد.

پویزن آی‌وی به عنوان یکی از بزرگترین و بدنام‌ترین تروریسم‌های محیط زیست جهان تصویر می‌شود. او در زمینه‌های گیاهان، گیاه‌شناسی، انقراض محیط زیست، بوم‌شناسی و محیط‌زیست‌گرایی سر رشته دارد. او از زهرابه گیاهان و گل‌ها و همچنین کنترل ذهن فرومون به منظور فعالیت‌های مجرمانهٔ خود استفاده می‌کند. دیگر شخصیت شرور بزرگ دنیای دی‌سی هارلی کویین، دوست، همکار و شریک جرم (یا حتی معشوقه) او به‌شمار می‌رود و آیزلی مسئول توانایی‌های ابرانسانی هارلی است. آی‌وی، هارلی و زن گربه‌ای بعدها تشکیل تیمی با عنوان سیرن‌های گاتهام سیتی دادند. پویزن آی‌وی همچنین بعدها به شکلی غیرمنتظره توسط قناری سیاه برای عضویت در تیم پرندگان شکاری دعوت شد و او نیز پذیرفت. پویزن آی‌وی خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین دشمنان شخصیت بتمن ثابت کرده‌است. اما در برخی کمیک‌ها نیز بتمن به او علاقهٔ عاشقانه دارد. بر طبق اظهارات رابرت کانایر خالق این شخصیت، پویزن آی‌وی در اصل از مدل آمریکایی، بتی پیج الگو برداری شده‌است.

پاملا آیزلی با نوعی بیماری پوستی (ناسازگاری به نور خورشید) به دنیا آمد. با وجود اینکه دکتر برای محافظت از پوستش، لوسیون تجویز کرده بود، اما پدر بد اخلاق پاملا او را از رفتن به خارج از خانه منع کرده بود. در یکی از مناسب‌ها که مادرش به او اجازه بازی در بیرون از خانه را داده بود، پدر پاملا با عصبانیت ضربه‌ای به صورتش وارد کرد. اما مادر پاملا به گونه‌ای که هیچ اتفاق خاصی نیافته بود بیرون رفت و به باغبانی پرداخت. او برای دخترش توضیح داد او بدین دلیل باغبانی را دوست دارد، زیرا گل‌ها به حرف‌هایش گوش می‌دهند و گاهی اوقات اگر او ساکت باقی بماند، گل‌ها با او صحبت خواهند کرد. اما آزار و اذیت پدر پاملا تمامی نداشت. هر دفعه که پدرش او را مورد ضرب و شتم قرار می‌داد، با خرید گلی از همسرش طلب بخشش می‌کرد تا در باغ خود بکارد. این مسئله باعث شد پاملا دریابد که گل‌ها قادر به کنترل و نفوذ در انسان‌ها هستند. با این حال او پس از اینکه مادرش بدست پدرش به قتل رسید و در باغچه خود دفن شد، از خشونت و ستمگری انسان‌ها نیز آگاه شد.

پاملا لیلیان آیزلی گیاه‌شناسی جذاب و با استعداد بود که در شهر سیاتل، واشینگتن زندگی می‌کرد. او توسط مجرمی به نام مارک لیگرند، که به آیزلی برای همکاری در دزدیدن یک شیء دست‌ساخته (حاوی گیاهی در داخل آن) واقع در مصر باستان نیاز داشت، فریب خورد. پس از انجام این مأموریت مجرمانه، لیگرند که فکر می‌کرد آیزلی بیش از حد از مسائل مطلع است، او را توسط گیاه داخل شیء دست‌ساخته مسموم نمود. اما خوشبختانه آیزلی از این اتفاق جان سالم بدر برد و پس از آن در برابر تمامی سموم و بیماری‌ها ایمن شد. او همچنین دریافت که کاملاً از تأثیرات زهرابه خواب‌آور گیاه در امان بوده، به‌طوری‌که قادر به کنترل دیگران است. او سپس نام پویزن آی‌وی را برای خود انتخاب کرد، و با پوشیدن لباسی سبز رنگ، دست به اقدامات مجرمانه زد. او بوسیلهٔ زهرابه خواب‌آور گیاه برای اغوا و بکارگیری افراد (به ویژه مردان) استفاده می‌کرد. اما پس از اینکه آی‌وی به گاتهام سیتی نقل مکان کرد، به شکلی اجتناب ناپذیر با بزرگترین مبارز جرم و جنایت در گاتهام، یعنی بتمن روبرو شد.

توانایی‌ها و قدرت‌ها

پویزن آی‌وی قادر به ارتباط اسرار آمیز با گیاهان از طریق نیرویی با عنوان «گرین» است. او قادر به بکارگیری و تحریک گیاهان از طریق ریشهٔ آن‌ها است و برخی مواقع حتی توانایی کنترل گیاهان با ذهن خود را دارد. او در برابر تمامی سموم، باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها مصونیت دارد، این ایمنی همچنین شامل سموم شخصیت جوکر می‌شود. بعضی از کمیک‌ها حتی فراتر از آن پیش رفتند و او را بیشتر شبیه به یک گیاه نمایش داده‌اند تا یک انسان؛ گاز کربن دی‌اکسید تنفس می‌کند و برای بقا نیاز به نور سفید خورشید دارد.

مصرف بیش از حد سموم مرتبط با گیاهان و جانوران در جریان خون بدنش، او را لمس ناپذیر کرده‌است. آی‌وی توانایی ایجاد قدرتمندترین سموم گل در گاتهام سیتی را دارد. اغلب این زهرابه از لب‌های او ترشح می‌شوند یا در معنای واقعی، یک بوسهٔ سمی، که معمولاً نتیجهٔ ابراز علاقه ساختگی و اغواگرانه او در برابر قربانیانش است. این سموم در انواع گوناگونی از قبیل مواد مخدر و داروهای کنترل ذهن گرفته تا مواد سمی به شدت کشنده هستند.

دکتر آیزلی یکی از دانشمندان شناخته شده در حرفهٔ خود در گاتهام سیتی بود. او همیشه به گیاهان علاقه داشت و آن‌ها هدف بزرگ در زندگی او حتی پس از تصادف او به‌شمار می‌روند. دانش او در زمینهٔ گیاه‌شناسی و سم‌شناسی، به او اجازه درک و بکارگیری بهتر گیاهان را می‌دهد.

توانایی‌های ورزشی پویزن آی‌وی در طول دوره زندگی‌اش پیشرفت کرده‌اند. او به مقدار جزئی در سبک‌های هنرهای رزمی آموزش دیده است و مهارت بالایی در بالارفتن و پریدن دارد و همچنین شناگری قوی و سرعتی است. از نقاط ضعف او می‌توان به آسیب‌پذیری در مکان‌های تاریک و عدم تعادل روحی و روانی اشاره کرد.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *