پرطرفدارترین فیلم های ترسناک هالیوودی در سال ۲۰۱۹

[ad id='39844']

[quote]کم کم به انتهای سال ۲۰۱۹ نزدیک می‌شویم و در طی این سال هیچ کمبودی از نظر فیلم ترسناک حس نداشتیم. علی‌الخصوص که در این ژانر ساختن دنباله برای فیلم‌ها کاملا مرسوم است و تعداد زیادی از بهترین فیلم های ترسناک ۲۰۱۹ را نیز همین دنباله‌ها تشکیل می‌دهند. [/quote]

 

Annabelle Comes Home

آنابل به خانه می‌آید

بازهم فیلمی دیگر از مجموعه احضار اما این بار با محوریت عروسک آنابل. اد و لورن، شخصیت‌های آشنای مجموعه در آغاز Annabelle Comes Home عروسک آنابل را به خانه‌شان می‌آورند و در اتاق مخصوص نگه‌داری اشیای داخل محفظه‌ای قرار می‌دهند تا شاید جلوی کار‌های شوم آن را بگیرند. پس از آن این دو برای مدتی از خانه خارج می‌شوند و دخترشان همراه‌با پرستارش در خانه می‌مانند و پس از مدتی یکی از دوستان پرستار هم به آن‌ها ملحق می‌شود و کنجکاوی‌های وی، باعث آزاد شدن آنابل از محفظه مخصوصش می‌شود. آنابل که قدرت تاثیرگذاشتن روی سایر اشیا نفرین‌شده موجود در این اتاق را هم دارد خانه لورن‌ها را به کابوسی برای ساکنین آن تبدیل می‌کند که نتیجه آن خلق شدن دقایق ترسناک زیادی است و هم شاهد جامپ اسکر‌های قابل قبولی هستیم و هم وحشت کلی حاکم بر فیلم تاثیرگذاری لازم را دارد. اگر از علاقه‌مندان همیشگی سری فیلم‌های احضار هستید، تماشای جدید‌ترین هنرنمایی آنابل را هم از دست ندهید.

Brightburn

برایت‌برن

چه اتفاقی می‌افتاد اگر سوپرمن، به‌جای اینکه ناجی و ابرقهرمان باشد به شخصیت شروری تبدیل می‌شد که قصد تصرف کل جهان را داشت؟ برایت‌برن چنین ایده داستانی را انتخاب و ارائه می‌کند که نتیجه آن اثری با قتل‌های بسیار فجیع است که مو را به تن هرکسی سیخ می‌کنند. داستان فیلم ما را با شخصیت توری آشنا می‌کند که به‌دلیل ناباروری همیشه در حسرت فرزند است اما درنهایت پس از قبول کردن حضانت نوزادی به اسم برندن، رویایش برای مادر شدن تعبیر می‌شود. برندن همان بچه‌ای است که توری و کایل، همسرش، همیشه حسرتش را می‌کشیدند؛ بچه‌ای باهوش و دوست‌داشتنی. اما با بزرگ‌تر شدن برندن، کم کم وی متوجه قدرت‌های فرازمینی و عجیبی می‌شود که کم کم خانواده‌اش را هم نگران می‌کنند. برندن به‌جای استفاده در این قدرت‌ها در راه درست، به مرور به شخصیت کاملا شرور و وحشتناکی تبدیل می‌شود که رویا‌های شومی در سر دارد و همین هم مخصوصا برای افراد نزدیک، وی را به یک تهدید واقعی تبدیل می‌کند.

Child’s Play

بازی بچگانه

مجموعه فیلم‌های ترسناک Child’s Play یا همان چاکی جزو آثار قدیمی این ژانر هستند که در سال ۲۰۱۹ شاهد ریبوت شدن آن‌ها و اکران فیلم Child’s Play بودیم که مارک همیل هم صداپیشگی عروسک چاکی را در آن برعهده دارد. اندی بارکلی پسر کوچکی است که پس از نقل مکان به شهری جدید، یک عروسک از مادرش هدیه می‌گیرد؛ عروسکی که به مرور تبدیل به بهترین دوست اندی می‌شود اما این ماجرا فقط تا جایی دوام دارد که این عروسک، زنده شده و تصمیم به کشتن آدم‌های دور و برش می‌گیرد. چاکی مثل فیلم‌های قبلی مجموعه در این قسمت هم کار‌های وحشتناکی انجام می‌دهد و از آن طرف اندی و دوستانش هم متحد می‌شوند تا جلوی این عروسک و کار‌هایش را بگیرند. هرچند Child’s Play بهترین فیلم ترسناک ۲۰۱۹ یا کلا مجموعه چاکی نیست اما بازهم اگر قسمت‌های قبلی این سری را دیده باشید ارزش تماشا کردن را دارد.

Crawl

خزنده

لزوما تمام فیلم‌های ترسناک، نیازی به موجودات شیطانی و وقایع ماوراطبیعی ندارند و Crawl هم یکی دیگر از همین فیلم‌ها است که با تکیه بر اتفاقات واقعی موفق به خلق دقایقی شدیدا پرتنش و پراسترس شده است و مخصوصا با شخصیت‌پردازی خوب کاراکتر‌هایش و به‌تصویر کشیدن ارتباط پدر و فرزندی، باعث شده تا لحظه آخر نتوانیم بی‌خیال دنبال کردن شخصیت‌های فیلم و پی بردن به سرنوشت آن‌ها شویم. داستان فیلم در مورد دختری است که پس از مطلع شدن از وقوع طوفان و سیل در منطقه فلوریدا و بدون توجه به هشدار‌های تخلیه منطقه، برای پیدا کردن پدرش که چند روزی است از او خبر ندارد وارد شهر می‌شود و پس از ورود به خانه پدر، او را مجروح و بی‌هوش در زیرزمین پیدا می‌کند. اما سیل شدیدی که شهر را گرفته با خود مهمان‌های ناخوانده‌ای را هم به همراه آورده است و درست زمانی‌که دختر در حال تلاش برای خارج کردن پدرش از زیرزمین است، یک کروکودیل سر می‌رسد و به آن‌ها حمله می‌کند. حال این دختر و پدر باید با تهدید‌های مختلفی از کروکودیل‌های وحشی که زیرزمین خانه‌شان را تصرف کرده‌اند و از آن‌ها بدتر بالا آمدن ثانیه به ثانیه آب که می‌تواند باعث خفه‌شدن آن‌ها شود مقابله و راهی برای خارج شدن از این وضعیت پیدا کنند. فیلم خزنده همچنین جدا از ترسناک بودن ارتباط پدر و فرزندی را هم به‌خوبی به‌تصویر می‌کشد و اثری است که قطعا ارزش دیدن را دارد.

Happy Death Day 2U

روز مرگت مبارک

با اینکه فیلم Happy Death Day در سال ۲۰۱۷ با بودجه‌ای ۴.۸ میلیون دلاری ساخته شد، اما پس از اکران موفق به کسب ۱۲۵.۵ میلیون دلار شد و همین کافی بود تا مجوز ساخت دنباله آن هم صادر شود. Happy Death Day 2U به‌عنوان دنباله‌ای برای قسمت اول مجددا به سراغ تری گلبمن می‌رود که مجددا در یک لوپ گرفتار شده است و باید متوجه شود که چه کسی در پی کشتن او و دوستانش است. با اینکه ایده داستانی فیلم شباهت‌هایی به قسمت قبل دارد، اما شاهد توئیست‌های بیش‌تری در آن هستیم و راه‌حلی هم که تری درنهایت برای حل مشکلات پیدا می‌کند هم ایده جالبی است که باعث شده فیلم Happy Death Day 2U ارزش تماشا کردن را داشته باشد؛ مخصوصا اگر از علاقه‌مندان آثار اسلشر باشید که در آن‌ها خطر یک قاتل ترسناک همواره شخصیت‌های فیلم را تهدید می‌کند.

I Trapped the Devil

من شیطان را زندانی کردم

جاشن لوبو در اولین تجربه ساخت فیلم بلندش، I Trapped the Devil را کارگردانی کرده و وظیفه نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن را هم شخصا برعهده داشته است و نتیجه کارش هم اثری است که داستانی پیچیده و پر پیچ و خم برای روایت کردن دارد و به مفاهیم اخلاقی و فلسفی مختلفی هم می‌پردازد. مت و همسرش با هدف سورپرایز کردن برادر مت برای کریسمس به خانه وی می‌روند اما در این خانه، اتفاقات خوبی انتظار آن‌ها را نمی‌کشد؛ چرا که برادر مت مردی را در زیرزمین خانه‌اش زندانی کرده و اعتقاد دارد که این مرد، شیطان است و او برای اعتقادش باید او را زندانی کند. I Trapped the Devil در کنار داستان خوبش فضاسازی سنگین و حتی می‌توان گفت مریضی هم دارد و قطعا در طول تجربه آن، روح و روان شما خیلی در آرامش و راحتی نخواهند بود.

Midsommar

میدسمار

فیلم ترسناک Hereditary (موروثی) یکی از بهترین‌های سال گذشته بود و حال آری استر، کارگردان این فیلم، با ساخته جدیدش یعنی Midsommar برگشته تا باری دیگر دنیایی مملو از ترس و وحشت را به علاقه‌مندان این ژانر هدیه کند. با اینکه معمولا فیلم‌های ترسناک زیادی لزوما برای ترسناک‌تر به نظر رسیدن سراغ جهان‌های تاریک می‌روند، اما Midsommar کاملا در روز روشن و زیر نور آفتاب جریان دارد و اثباتی بر این ادعا است که در چنین شرایطی هم می‌توان اثری ترسناک و دلهره‌آور خلق کند. همچنین در این فیلم خبری از موجودات ماوراطبیعی و اهریمنی نیست و به‌جای آن میدسمار بیشتر سراغ یک واقع‌گرایی ترسناک رفته و البته آن را بیشتر در قالب یک گروه افراطی به‌تصویر کشیده است. شاید در ظاهر میدسمار شباهت زیادی به فیلم‌های ترسناک رایج نداشته باشید اما مطمئن باشید از آن دست آثاری است که می‌توانند تا مدت‌ها ذهن و روان شما را دیگر کنند.

Pet Sematary

غبرستان حیوانات خانگی

اقتباس‌های ساخته‌شده از آثار استیون کینگ معمولا به فیلم‌های ترسناک پرفروش و پرطرفداری تبدیل می‌شوند و غبرستان حیوانات خانگی (املای کلمه قبرستان به‌دلیل نوشته شدن شکل انگلیسی آن به حالت Sematary به‌جای Cematary به این شکل نوشته شده است) هم که البته اولین اقتباس از این رمان استیون کینگ نیست و قبلا هم فیلمی براساس آن ساخته شده است، یکی دیگر از همین آثار است. داستان فیلم در مورد شخصیت دکتر لوییس کرید است که در پی فشار‌های زندگی شهری، تصمیم می‌گیرد همراه‌با همسر و فرزندانش به منطقه روستایی Maine نقل مکان کند. اما پس از آرامش دقایق آغازین فیلم، مرگ گربه آن‌ها و تصمیم خانواده برای دفن کردن وی در قبرستانی در آن نزدیکی باعث آغاز اتفاقات وحشتناکی می‌شود؛ اتفاقاتی که ثابت می‌کنند گاهی مرگ، بهتر از زنده بودن است! هرچند Pet Sematary بهترین اقتباس موجود از رمان‌های استیون کینگ نیست اما بازهم اگر از آن دست طرفداران فیلم‌های ترسناک باشید که از دیدن موجودات از گور برخاسته خسته نمی‌شوند، گزینه مناسبی برای‌تان خواهد بود.

Starfish

ستاره‌ دریایی۶

ای.تی.وایت فیلم‌سازی که پیش از استارفیش در زمینه نوشتن یا کارگردانی فیلم‌های کوتاه فعالیت کرده است و استارفیش درواقع اولین فیلم بلند وی به‌حساب می‌آید که از قضا تجربه ترسناکی با حس و حال علمی/تخیلی بسیار خوبی هم شده است. اوبری دختری است که با مرگ صمیمی‌ترین دوستش مواجه شده و پس از شرکت در مراسم درگذشت وی، دچار یاس و ناراحتی شدیدی شده است. از قضا این اتفاق همزمان با تصرف دنیا توسط موجوداتی عجیب و غریب می‌شود که باعث مرگ افراد زیادی می‌شوند و اوبری، یکی از معدود بازماندگان این حادثه است که حال در آپارتمان دوستش به‌نوعی گرفتار شده و کاستی پیدا کرده که روی آن، نوشته شده این کاست می‌تواند جهان را نجات بدهد. اوبری باید سعی کند پیام موجود در این نوار کاست را رمزگشایی کند تا به تاثیر آن روی جهان پی ببرد. ای.تی.وایت فیلمی ساخته که نما‌های معرکه‌ای را به‌تصویر می‌کشد و موسیقی هم نقش پررنگی در اتمسفرسازی آن ایفا می‌کند. جدا از این موجودات فیلم هم به‌شکلی طراحی شده‌اند که بتوانند واقعا آن حس ترس ناشی از روبه‌رو شدن با آن‌ها را به‌خوبی به بیننده منتقل کنند.

The Curse of La Llorona

نفرین لیورونا

دنیای فیلم‌های Conjuring (احضار) امروزه آنقدر گسترده شده که هر سال شاهد اکران فیلم‌هایی از آن هستیم؛ پس از آثاری مثل Nun در سال ۲۰۱۹ یکی دیگر از آثار این دنیایی سینمای یعنی نفرین لیورونا هم اکران شد. داستان فیلم پس از نمایش فلش‌بکی از مکزیک در سال ۱۶۷۳، به ۳۰۰ سال بعد یعنی ۱۹۷۳ و لس آنجلس می‌رسد؛ جایی که در آن یک فعال اجتماعی پس از بی‌اطلاع ماندن از وضعیت فرزندان یک زن به خانه وی می‌رود و بچه‌ها را محبوس در یک اتاق پیدا می‌کند. فعال مذکور که آنا گارسیا نام دارد بدون توجه به هشدار‌های مادر بچه‌ها، آن‌ها را از اتاق خارج و به پناهگاه کودکان منتقل می‌کند. اما روبه‌رو شدن بچه‌ها با شیطانی به اسم لیورونا، عاقبت خوبی برای آن‌ها رقم نمی‌زند و پس از این اتفاق، لیورونا که ریشه در فولکلور مکزیک دارد، سراغ بچه‌های آنا گارسیا هم می‌رود و نشانه‌ای روی دست آن‌ها به جا می‌گذارد که باعث می‌شود هرکجا که بروند، لیورونا بتواند به‌راحتی آن‌ها را پیدا کند. پس از این اتفاق آنا به‌عنوان آخرین شانسش به سراغ یک کشیش در مکزیک می‌رود که سال‌ها تجربه تحقیق روی موجودات اهریمنی و مقابله با آن‌ها را دارد و نهایتا پس از پذیرفتن درخواست کمک خانواده توسط این کشیش، نبرد آن‌ها با لیورونا آغاز می‌شود؛ نبردی که باعث شده جامپ اسکر‌ها و صحنه‌های ترسناک زیادی در فیلم خلق شوند و تماشای The Curse of La Llorona، بتواند حداقل برای یک شب هم که شده خواب راحت را از مخاطب بگیرد.

The Perfection

کمال

یکی دیگر از فیلم‌های ترسناک اکران‌شده از نتفلیکس که در این فهرست حضور دارد، The Perfection ساخته ریچارد شپرد است. فیلمی که منتقد هالیوود ریپورتر از آن به‌عنوان «اثری خوش‌ساخت و تأثیرگذار که به مرور درگیر‌کننده‌تر هم می‌شود» یاد می‌کند. شارلوت ویلمور یک نوازنده با‌استعداد ویولن‌سل است که به‌دلیل بیماری مادرش مجبور می‌شود مدرسه موسیقی معتبری در بوستون را که در آن مشغول یادگیری است، ترک کند. اما چند سال پس از مرگ مادر، شارلوت دوباره سراغ اساتیدش در این مدرسه می‌رود و پس از سفری همراه‌با آن‌ها به شانگهای، با دختری به اسم لیزی آشنا می‌شود که درواقع جایگزین شارلوت در مدرسه شده است. شارلوت ارتباطی صمیمی با لیزی برقرار می‌کند و به مرور قرص‌هایی به او می‌دهد که تاثیرات بدی روی لیزی می‌گذارند؛ تاثیری مثل ظاهر شدن کرم‌هایی در دست او و اتفاقات وحتشناک دیگری از این دست که سرنوشت خوبی را برای لیزی رقم نمی‌زنند. اما این پایان ماجرا نیست و چیزی که خیلی از منتقدین هم از آن تعریف کرده وجود پیچش‌های داستانی مختلفی در ادامه راه است که The Perfection را به اثری با ارزش تماشای بالا تبدیل کرده‌اند.

The Prodigy

شگفتی

کودکان تسخیر‌شده که کار‌های وحشتناکی انجام می‌دهند، ایده خیلی تازه‌ای در فیلم‌های ترسناک نیست اما نیکولاس مک‌کارتی در فیلم سینمایی The Prodigy همین ایده را به شکل قابل قبولی ارائه و اثر ترسناک خوبی را خلق کرده است. دقیقا در روزی که ادوارد اسکارکا، یک قاتل سریالی در منطقه اوهایو کشته می‌شود، بچه‌ای به اسم مایلز هم به‌دنیا می‌آید؛ بچه‌ای که خیلی سریع‌تر از آنچه که باید قدرت تکلم را به‌دست می‌آورد و از همان سن پایین رفتار‌هایش از هوش بالای او خبر می‌دهند. اما با رسیدن مایلز به هشت سالگی، ورق برمی‌گردد و والدین او کم کم رفتار‌های عجیبی از وی مشاهده می‌کنند؛ از ترساندن و آسیب رساندن به خدمتکارش گرفته تا حمله به یکی از هم کلاسی‌هایش با آچار. کارهایی که البته در مقایسه با نقشه‌های شومی که مایلز یا بهتر است بگوییم آنچه که مایلز را تصرف کرده در سر دارد، بسیار سطحی و ابتدایی هستند. فیلم The Prodigy با بودجه‌ای ۶ میلیون دلاری ساخته شد و درنهایت توانست ۱۹ میلیون دلار فروش داشته باشد. با اینکه شاید با اثری که داستانی اورجینال برای روایت کردن دارد طرف نباشیم، اما ترسی که مک‌کارتی در قالب آن ارائه می‌دهد حداقل برای اینکه چند ساعتی هم آرامش را از شما بگیرد مناسب است و ارزش تماشا کردن را دارد.

The Wind

باد

یکی دیگر از فیلم‌های ترسناک موفق ۲۰۱۹، فیلم The Wind است که منتقد کلایدر، از آن به‌عنوان اثری شگفت‌انگیز یاد کرده که مثل یک موجود وحشی خیلی زود پنجه‌هایش را داخل پوست و گوشت مخاطب فرو می‌برد و به تجربه‌ای آزاردهنده تبدیل می‌شود. داستان فیلم در قرن ۱۹ میلادی جریان دارد؛ لیزی زنی است که در منطقه‌ای خالی از جمعیت در آمریکا زندگی می‌کند و همسرش هم به‌دلیل فاصله زیادی که این منطقه از نزدیک‌ترین شهر دارد، مدام در حال مسافرت است. لیزی که زنی قوی است و سختی‌های زندگی در چنین شرایطی عادت کرده، همیشه وجود یک نیروی مرموز و شرور را در محل زندگی‌اش حس می‌کند؛ نیرویی که پس از نقل مکان یک خانواده دیگر به این منطقه و ساکن شدن آن‌ها در خانه‌ای نزدیک خانه لیزی بیشتر هم حس و درنهایت، باعث خلق مجموعه‌ای از اتفاقات وحشتناک می‌شود. The Wind از یک طرف باتوجه‌به جهانی که در آن جریان دارد حس و حالی شبیه به فیلم وسترن را ارائه می‌دهد و از آن مهم‌تر ترس موجود در آن آنقدر تأثیرگذار و عمیق است که «باد» را به اثری لایق تماشا تبدیل کند.

Us

ما

فیلم قبلی جردن پیل یعنی Get Out آنقدر اثر موفقی در ژانر ترس بود که باعث شود حتی بدون توجه به جزییاتی مثل خلاصه داستان یا نمره‌های فیلم هم برای دیدن Us، فیلم جدیدش، مشتاق شویم. اما خب جردن پیل هرچند در این فیلم هم برخی مفاهیم مشترک با ساخته قبلی‌اش را به‌کار برده اما در عین حال آنقدر هم اثر اورجینالی خلق کرده است که به روبه‌رو شدن با موارد جدیدی در آن امیدوار باشیم. Us داستان آدلاید ویلسون را روایت می‌کند که همراه‌با همسر و دو فرزندش، به خانه ساحلی برمی‌گردد که در آن بزرگ شده است. بااین‌حال آدلاید که در گذشته اتفاق بدی را در این مکان تجربه کرده، کم کم حس می‌کند که اتفاق بدی در شرف وقوع است و پس از آن ظاهر شدن چهار فرد با ماسک‌هایی روی صورت، به این حس وی واقعیت می‌بخشند و فیلم به یک روایت از تلاش اعضای خانواده برای بقا تبدیل می‌شود. اما این، پایان کار نیست؛ چرا که فاش شدن هویت افراد ماسک‌دار، اعضای خانواده را حتی با چالش‌های جدیدی  هم روبه‌رو می‌کند و از آن مهم‌تر اینکه جنبه‌های فلسفی خاصی هم به ساخته پیل می‌بخشد که در صورت علاقه داشتن به چنین مواردی، قطعا از تماشای Us لذت خواهید برد.

 

Velvet Buzzsaw

اره‌چرخی مخملی

 

کارگردان فیلم Nightcrawler، در ساخته جدیدش که جیک جیلینهال در آن به‌عنوان یک منتقد آثار هنری شدیدا از خودراضی به نام مورف وندروالت ایفای نقش کرده، روایتی از یک سری تابلوی نقاشی مرموز و نفرین‌شده ارائه می‌کند که توسط هنرمندی ناشناسی کشیده شده‌اند و از افرادی که از آن‌ها سود تجاری ببرند، انتقام می‌گیرند. شخصیت‌های مختلف فیلم هرکدام به‌نوعی در ارتباط با این تابلو‌های نفرین‌شده قرار می‌گیرند که صرفا تماشای تصویر آن‌ها هم ترسناک و دلهره‌آور است و طبیعتا این ارتباط‌ها خیلی هم به نتیجه خوبی ختم نمی‌شوند و ازاین‌رو در طول فیلم، شاهد مرگ‌های زیادی آن هم به فجیع‌ترین شکل ممکن هستیم. شاید «اره‌چرخی مخملی» خیلی هم فیلم بی‌نقصی نباشد و نتواند تاثیر عمیقی روی مخاطبش بگذارد اما حداقل ارزش یک بار تماشا کردن و حسابی ترسیدن را دارد! این فیلم اولین‌بار در جریان جشنواره ساندنس نمایش داده و یک ماه بعد در اوایل فوریه هم ازطریق نتفلیکس منتشر شد و منتقد سایت RogerEbert.com، از آن به‌عنوان اثری یاد کرده که گاهی ممکن است ناامید‌کننده باشد اما گاهی هم آنقدر ایده‌های بلندپروازانه‌ای دارد که بتوان از تماشای آن‌ها لذت برد.

[ad id='39844']

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *